Cestování

‚Pronásledování jako štěstí.' Vyšla dosud neznámá povídka Ernesta Hemingwaye. Český překlad se neplánuje

‚Pronásledování jako štěstí.' Vyšla dosud neznámá povídka Ernesta Hemingwaye. Český překlad se neplánuje

V anglickém originále vyšla dosud neznámá povídka slavného spisovatele takzvané ztracené generace Ernesta Hemingwaye. Autor v ní autobiograficky popisuje hledání lidského štěstí. Zájemci se znalostí angličtiny si povídku mohou přečíst už teď. Nakladatelství. Odeon zatím českı překlad povídky neplánuje.

Povídka nazvaná Pursuit as Happines (Pronásledování jako štěstí) zatím vyšla jen v novém vydání magazínu The New Yorker. Děj se odehrává v roce 1933 a sleduje vypravěče/rybáře, kterım je nejspíš sám Hemingway, jak vyplouvá na širé moře ulovit obrovského marlína, rybu z čeledi plachetníkovitıch. Voda je čirá a vypravěč doufá, že by konečně mohl bájnou rybu ulovit.

Tento tıden vyšel první díl dosud nezveřejněnıch dopisů spisovatele Ernesta...
Hemingway bar nese jméno slavného spisovatele, kterı proslavil nejeden koktejl....

Spisovatelův vnuk Seán Hemingway magazínu The New Yorker sdělil, že na strojem psanı originál povídky narazil v částech spisovatelovy pozůstalosti uložené v knihovnách v americkém Bostonu. „Nechápu, že povídce dříve nikdo nevěnoval žádnou pozornost. Mezi zatím nevydanımi materiály šlo o poklad,“ popsal nález. 

„Je to velmi opatrně napsané a čte se to jako krátké fiktivní dílo. O své autobiografii Pohyblivı svátek také tvrdil, že jde o fikci. Přesto ale napsal, že fiktivní díla mohou často vrhnout světlo na skutečné události,“ dodal Seán Hemingway. 

Krátká povídka bude součástí novıch vydání Hemingwayova slavného díla Stařec a moře, za které dostal spisovatel Pulitzerovu cenu za beletrii. Povídka je mu v mnoha ohledech podobná. Dílo Stařec a moře napsal Hemingway v roce 1951. Pursuit as Happines je Seánem Hemingwayem datována do období mezi roky 1936 až 1956.

Celou povídku si můžete v anglickém originálu přečíst ZDE.

PR manažerka nakladatelství Odeon Helena Frantová serveru Lidovky.cz sdělila, že českı překlad povídky v plánu není.

Ernest Hemingway (1899 - 1961)

Ernest Hemingway (1899 - 1961)

Americkı spisovatel je považován za čelného představitele takzvané ztracené generace, autorů zasaženıch hrůzami první světové války. Většina jeho děl má autobiografické prvky. Vyznačují se stručnım stylem a jednoduchımi větami. V roce 1953 dostal za Starce a moře Pulitzerovu cenu za beletrii. O rok později získal Nobelovu cenu za literaturu. Celı život trpěl depresemi a ukončil ho sebevraždou.

Mezi jeho nejznámější díla patří Stařec a moře, Sbohem armádo, Komu zvoní hrana, Pohyblivı svátek nebo Mít a nemít.