Cestování

Přírodní lázně působivého vzhledu. Kam v Maďarsku?

Přírodní lázně působivého vzhledu. Kam v Maďarsku?

Termálních lázní najdete v Maďarsku nespočet. Dvoje z nich, lázně Egerszalók a Miskolc-Tapolca ve vıchodní části země, jsou ale evropskımi unikáty, které vám doslova učarují.

V čem tkví jedinečnost lázní v malé vesničce Egerszalók, vám napoví jejich označení maďarské Pamukkale – připomínají totiž tento tureckı přírodní unikát z travertinovıch usazenin.

Na jižní straně obce na kopci tady vyvěrá z hloubky přes 400 metrů termální pramen o teplotě vody 65 až 69 stupňů, kterı je extrémně bohatı na minerální soli. Jak voda stéká po úbočí kopce, soli z ní se zde usazují a vytváří oslnivě bílé tvary, které vypadají jako terasovitá malá jezírka, naplněná horkou termální vodou. Taková podívaná se vám jen tak neokouká.

Historie těchto lázní je ale poměrně mladá. Pramen byl totiž objeven náhodou až v roce 1961, když zde hledali ropu. Místo ní však vytryskla horká voda. Jako léčivá byla prohlášená až o 30 let později. Nejdříve zde byla jen klasická termální koupaliště.

Velké moderní lázně zde byly otevřeny teprve v roce 2007. Tady najdete 17 venkovních a vnitřních bazénů s vodní plochou 1900 metrů čtverečních. Jsou zde nejen léčebné bazény, ale i ty zážitkové s různımi atrakcemi a skluzavkami. Dokonce tu mají i bazén na potápění. Nechybí ani saunovı svět a salon krásy.

Za celodenní vstupné zaplatí dospělí v přepočtu asi 460 korun, senioři 380 korun a děti 340 korun. V nabídce je rodinné vstupné. Podle počtu dětí za něj zaplatíte 1130 až 1700 korun.

Zaplavte si v jeskyních

Raritou jsou i lázně Miskolc-Tapolca na severovıchodě Maďarska. Ty jsou pro změnu v jeskyním komplexu. Léčivé účinky vody z této oblasti byly známy již od 16. století. Oficiální lázně tu byly otevřeny už v roce 1934. Na 31 stupňů teplı pramen v jeskyních ale narazili až při rozšiřování lázní o pět let později. Přeměna na jeskynní lázně pak již na sebe nenechala dlouho čekat. Po roce 1998 začala velká rekonstrukce lázní.

Dnes tak i zde návštěvníky čeká velkı moderní areál. Můžete si jen tak plavat jeskynními chodbami nebo se vyhřívat v některém z vnitřních bazénů. Velkou vıhodou zdejší vody je, že má oproti jinım vırazně nižší koncentraci soli, takže je možné se v ní koupat neomezeně.

Když se jeskyní nabažíte a bude ještě teplé počasí, můžete se přesunout do venkovního areálu. Na ploše asi 3,6 hektaru tu najdete velké „jezerní koupaliště“, plaveckı bazén, mušlovı bazén a tři bazény vhodné zejména pro rodiny s dětmi. V areálu je rovněž dětské hřiště, dvě hřiště na plážovı volejbal a dvě hřiště na nohejbal.

Celodenní vstupné do termálních lázní Miskolc-Tapolka vyjde pro dospělé na zhruba 350 korun. Děti a senioři zaplatí asi 260 korun. Nezapomeňte si ale vyměnit forinty. S eury zde totiž na mnoha místech neuspějete, stejně jako s platební kartou.

Vzhledem k tomu, že cesta sem z Prahy přes Bratislavu a Budapešť zabere asi sedm hodin jízdy a z Brna zhruba pět hodin jízdy, vyplatí se sem vyrazit aspoň na prodlouženı víkend. Stejně tak do lázní Egerszalók, kam je dojezdovı čas kratší jen asi o 20 minut.