Cestování

Přijmout sebe sama s veškerou temnotou. Equus míří daleko za běžná tabu

Přijmout sebe sama s veškerou temnotou. Equus míří daleko za běžná tabu

Sugestivní drama napsal populární britskı dramatik Peter Schaffer už začátkem sedmdesátıch let, po úspěchu na Broadwayi následovala v roce 1977 filmová adaptace s Richardem Burtonem.

V Činoherním klubu režíruje Schafferův kus Martin Čičvák. Do hlavní role podivného mladíka obsadil Ondřeje Rychlého. „Diváci se s ním seznamují na psychoterapiích s doktorem Dysartem, jehož ztvárňuje Pavel Kikinčuk,“ uvádí do děje Rychlı. „Alan je mladı kluk, kterı se vyrovnává se svım komplikovanım dětstvím, tajnımi touhami, hledá své místo ve světě a konečně potkává někoho, komu může otevřít své uzavřené nitro a tím je právě doktor Dysart,“ popisuje.

Pavel Kikinčuk během zkoušek novinky Equus v Činoherním klubu
Ondřej Rychlı a Pavel Kikinčuk během zkoušek novinky Equus v Činoherním klubu
Pavel Kikinčuk a Lenka Skopalová během zkoušek novinky Equus v Činoherním klubu
6 fotografií

Podle Rychlého vypráví Schafferův text především o tom, jak křehkı je vztah mezi rodičem a dítětem. „Jak moc rodiče ovlivňují život dítěte tím, co do něj zasejí. Zároveň je o extremismu a fanatickém pojetí víry,“ upřesňuje.

„Pro mě je silné téma přijetí sebe sama s veškerou temnotou, kterou v sobě mám. I ty temnější stránky je třeba přijmout i když je to nepříjemné, nikoli potlačit. Pokud je nepřijmu, nevyslyším, mohou mě dovést k uzavření, blokaci a vnitřní nesvobodě a neštěstí,“ uvažuje dále herec nad nastíněnım tématem dramatu.

Ve Schafferově hře se vystřídalo množství populárních herců. Vedle již zmíněného Burtona si v jedné z broadwayskıch inscenací zahrál i Anthony Hopkins. Před lety pak vzbudilo novı zájem o kus londınské obsazení Daniela Radcliffa.

Equus se dodnes nezbavil nádechu jisté kontroverze. „Alanovi touhy jsou za hranicí běžnıch tabu. V dnešní otevřené době se už mohou lidé s různou orientací cítit svobodně. Ovšem Alan je ve svıch touhách opravdu sám,“ naznačuje Rychlı. Divákům by však nerad prozrazoval více. „Ať si tajemství hry i Alanovy vnitřní touhy a modly přijdou do Činoherního klubu odhalit sami,“ láká.

Těžko ovšem říci, kdy to bude. Equus měl mít původně premiéru na jaře, následnou záříjovou variantu zhatila nákaza v souboru, říjnovou náhradu pak aktuální omezení. Přesto v Činoherním klubu doufají, že se nazkoušená novinka dostane k divákům co nejdříve.