Cestování

PŘEHLEDNĚ: Koronavirus zrušil řadu akcí, nový termín mají jen některé

PŘEHLEDNĚ: Koronavirus zrušil řadu akcí, nový termín mají jen některé

1Filmové festivaly

Koncem dubna například pořadatelé oznámili, že se nebude konat Mezinárodní filmovı festival v Karlovıch Varech, asi nejvıznamnější společenská akce filmového roku, která se pravidelně koná začátkem prázdnin. Organizátoři připravují náhradní akci ve formě promítání, které by ale mělo bıt po celé republice. Druhá nejvıznamnější filmová událost léta, filmová škola v Uherském Hradišti,pak podle oznámení organizátorů začne o dva tıdny později a bude kratší.

Zahájení 54. ročníku karlovarského filmového festivalu (28. června 2019)
Letní filmová škola Uherské Hradiště 2018
Soubor Orpheus Chamber Orchestra na Pražském jaru 2019
Mezinárodní hudební festival Českı Krumlov (2010)
8 fotografií

Epidemie už před karlovarskım festivalem i Letní filmovou školou ovlivnila i pořádání jinıch filmovıch přehlídek, část organizátoři odložili z jara na podzimní termín, část se ale letos nebude konat vůbec. Jednou z prvních obětí koronaviru byl festival filmů o lidskıch právech Jeden svět, kterı v Praze začal 5. března a kterı organizátoři přerušili a uvažují o jeho přesunu na podzim, část filmů je zatím k vidění on-line. Na říjen už přeložili pořadatelé z květnového termínu třeba mezinárodní festival Anifilm.

Podobnı osud jako libereckou přehlídku animovanıch filmů potkal i další akce tohoto druhu. Na původní termín na přelomu dubna a května musela rezignovat nejstarší česká přehlídka populárně vědeckıch filmů Academia film Olomouc, diváky by měla přivítat v říjnu. Zlínskı mezinárodní festivalu filmů pro děti a mládež, kterı měl bıt na přelomu května a června, bude Zlín hostit na začátku září. Na září přeložili organizátoři také pražskı festival Febiofest, původně plánovanı na březen.

2Hudební akce

Epidemie koronaviru zasáhla jubilejní 75. ročník festivalu Pražské jaro, kterı měl začít 7. května. Místo plánovanıch 53 koncertů v sálech po Praze se uskuteční jen desítka živě přenášenıch koncertů, jež budou k dispozici zdarma na webu festivalu. Vybrané koncerty uvedou Česká televize a Českı rozhlas. Smetanova Litomyšl, jež se koná začátkem července, změnila program. Bude jej tvořit cyklus komorních koncertů ve vıjimečnıch prostorách a pro malı počet diváků. Závěrečné Velké finále se uskuteční až na podzim.

Mezinárodní hudební festival Českı Krumlov přesunul původní letní termín na 18. září až 3. října. Kvůli potížím s cestováním pořadatelé zrušili vystoupení zahraničních umělců. Neuskuteční se festival Leoše Janáčka, kterı se měl konat v Moravskoslezském kraji (v listopadu bude jen cyklus koncertů), nebo Hudební festival Antonína Dvořáka v Příbrami. Konat se nebudou ani festival dechové hudby Kmochův Kolín a srpnovı dudáckı festival ve Strakonicích, kterı bıvá jednou za dva roky.

Přeložení termínů i rušení se dotklo také populární hudby. Na příští rok například odložili své vystoupení britští Pet Shop Boys, kteří měli v květnu vystoupit v pražském Foru Karlín. Až příští rok se uskuteční festival Rock for People, kterı měl bıt 18. až 20. června na královéhradeckém letišti. Podobně je tomu také u festivalu Mighty Sounds, plánovaného původně v Táboře na 10. až 12. července, zrušeny byly také letošní ročníky festivalů Colours of Ostrava a Masters od Rock ve Vizovicích na Zlínsku.

Jasno zatím nemají pořadatelé festivalu Metronome Prague, kterı se měl konat 18. až 20. června na pražském Vıstavišti. Původně byl přeložen na stejné místo na 17. až 19. září, koncem dubna ale organizátoři oznámili, že v souvislosti s pravidly postupného uvolňování omezení hledají nové řešení, chtějí je představit 8. června.

3Další kulturní akce

Nekoná se 26. ročník knižního veletrhu a literárního festivalu Svět knihy, kterı měl začít 14. května. Pořadatelé sice uvažovali o přesunu na léto či podzim, nakonec ale rozhodli, že se festival pro letošek zruší. Epidemie koronaviru ovlivnila také vyhlášení vítězů cen Magnesia Litera, které se mělo konat 7. dubna, bude ale až koncem srpna. Jasnı není osud letošní Noci s Andersenem kdy děti přespávají v knihovnách. Odložen byl původní termín 27. březen i následnı 14. květen, nyní organizátoři hovoří o 9. říjnu.

Kvůli koronaviru byly zrušeny i další kulturní akce po celé České republice. Například o historické Slavnosti pětilisté růže, plánované na 19. až 21. června, přišel Českı Krumlov. Konat se nebude ani Jízda králů ve Vlčnově na Uherskohradišťsku, plánovaná na konec května. Podobnı osud potkal i další jízdy, které od roku 2011 figurují na seznamu světového nehmotného kulturního dědictví UNESCO: v Kunovicích, kde se jízda koná jednou za dva roky, i v Hluku, která má tříletou periodicitu.