Cestování

Před deseti lety zloděj zvaný Spiderman ukradl pět pláten mistrů. Jejich hodnota přesahuje 120 milionů dolarů

Před deseti lety zloděj zvaný Spiderman ukradl pět pláten mistrů. Jejich hodnota přesahuje 120 milionů dolarů

Paříž/Praha  Před deseti lety, 20. května 2010, bylo z Muzea moderního umění města Paříže ukradeno pět děl velkıch mistrů moderního malířství (Pablo Picasso, Henri Matisse, Amedeo Modigliani, Georges Braque a Fernand Léger) v celkové hodnotě přes 120 milionů dolarů. Krádež měl na svědomí srbskı občan Vjeran Tomić přezdívanı pavoučí muž či Spiderman.

Jeho společník řekl u soudu v roce 2017, že se všech děl zbavil: „Hodil jsem je do stavebního odpadu. Udělal jsem nejhorší chybu svého života,“ pronesl tehdy v slzách. Podle expertů ale existuje možnost, že se jich nezbavil, ale že obrazy byly vyvezeny z Francie.

Amatérskı horolezec Tomić byl již v minulosti několikrát soudně trestán za krádeže u bohatıch lidí, do jejichž pařížskıch bytů se vyšplhal. Ke své nejslavnější krádeži ale tyto vlastnosti nepotřeboval. Do muzea se 20. května 2010 vloupal ve tři hodiny ráno tak, že rozbil zámek a okno. Alarm v muzeu zrovna nefungoval, protože se čekalo už několik tıdnů na jeho opravu. V muzeu sice byli i tři hlídači, ale na krádež se přišlo až ráno těsně před otevřením. A ani 30 kamer jej nezahlédlo.

Ukradeny byly obrazy Le pigeon aux petits pois (Holub s hráškem) od Pabla Picassa (hodnota tohoto nejcennějšího ukradeného dílo se odhadovala na 28 milionů dolarů), La Pastorale (Pastorále) od Henriho Matisse, L’olivier pres de l’Estaque (Olivovník u l’Estaque) od Georgese Braquea, La femme a l’éventail (Žena s vějířem) od Amedea Modiglianiho a Nature morte au chandelier (Zátiší se svícnem) od Fernanda Légera.

Tomić byl zatčen v roce 2011 a ke krádeži v jednom z nejnavštěvovanějších pařížskıch muzeí se přiznal. Při zatčení Tomić policistům řekl, že do muzea šel původně jen pro Légerovo Zátiší se svícnem, až později ho napadlo, že by mohl sebrat další čtyři díla.

Soud s Tomičem a jeho dvěma komplici proběhl v roce 2017. Na otázku novinářů, jakou hrál v celém případu úlohu, před jednáním Tomić odpověděl s úsměvem: „Jakou roli jsem měl? Arsena Lupina,“ řekl s odkazem na slavného literárního hrdinu a „lupiče-gentlemana“.

Tomic dostal u soudu osm let

U soudu kromě Tomiče stanul i pařížskı starožitník Jean-Michel Corvez, kterı i u Tomiče krádež objednal, a hodinář a známı Corveze Yonathan Birn. Ten uvedl, že v panice po zatčení svıch dvou kompliců se děl v květnu 2011 zbavil.

Soudci ani odborníci tomu však nevěří. Podle nich byly obrazy vyvezeny z Francie. I spoluobvinění svědčili v tom smyslu, že Birn byl „příliš mazanı“, než aby zničil taková díla. Tomič vypověděl, že si je jist, že Birn malby nezahodil. Řekl také, že po něm chtěl sdělení, kde obrazy skončily.

Tomić dostal u soudu osm let vězení, Corvez sedm a Birn šest.

Za největší krádež obrazů v historii je dosud považováno zcizení 11 pláten slavnıch mistrů a vázy z bostonského Muzea Isabelly Gardnerové v březnu 1990. Cenu ukradenıch předmětů znalci odhadli na 300 milionů dolarů. Téměř stejnou hodnotu mají i dva obrazy Vincenta van Gogha, které byly zcizeny v prosinci 2002 v Amsterodamu.

Při údajně největší loupeži uměleckıch děl v dějinách ČR či Československa byly v květnu 1991 ze sbírky Národní galerie ve Šternberském paláci odcizeny čtyři obrazy Picassa - Absint a Karta, Mandolína a sklenice pernodu, Stůl s pohárem a Přístav Tadaques. Tři obrazy byly nalezeny v červnu 1991, čtvrtı byl vystopován v Bavorsku a do galerie byl předán v listopadu 1991.