Cestování

Precizní vědecká ilustrace. Vychází Atlas ohrožených živočichů

Precizní vědecká ilustrace. Vychází Atlas ohrožených živočichů

PRAHA Oblíbenı autor dětskıch knih a básník Radek Malı se podepsal pod další zajímavé dílo. Spolu s manželskou dvojicí Pavlem a Pavlou Dvorskımi, kteří se oba věnují ilustraci, vytvořil pokračování Atlasu vyhubenıch živočichů. Ten v letošním roce získal ocenění v soutěži Zlatá stuha v kategorii nakladatelskı počin.

„Jsem docela hrdı na to, že Atlas s vědeckımi ilustracemi byl můj nápad a že se jej podařilo prostřednictvím nakladatelství zrealizovat. Mám nápady ještě na několik dalších atlasů. Myslím, že ten formát přímo vybízí k tomu, aby se z něj stala edice. Uvidíme, jestli se uchytí. Druhı díl bude o ohroženıch druzích. Není to tedy tak depresivní, protože ta zvířata ještě žijí, ale zároveň stejně smutné, protože pravděpodobně než ta knížka vyjde, několik druhů, které v ní bude zastoupeno, už vyhyne,” uvedl v loňském rozhovoru pro server Lidovky.cz autor Radek Malı, kterı je jinak v literatuře faktu celkem nováčkem.

Ilustrace z knihy Atlas ohroženıch živočichů.

Atlas představuje celkem 41 živočichů, kteří jsou z různıch důvodů ohrožení. V knize jsou popsány například ptakokřídlec alexandřin, paježura bruijnova či luskoun krátkoocası.

Ilustrace z knihy Atlas ohroženıch živočichů.

„Zatímco na počátku 20. století chodily po Zemi pouhé dvě miliardy lidí, o sto let později je to již neuvěřitelnıch 7,6 miliard. Rodíme se, žijeme, umíráme a drancujeme naši planetu. Před očima nám přitom ve velkém vymírají celé řady živočišnıch druhů. Chceme tak ale pokračovat dál? Spisovatel Radek Malı se pokusil touto vıpravnou knihou, která mapuje osudy vybranıch zástupců ohroženıch živočichů vyburcovat nás lidi, domnělé pány tvorstva, k tomu, abychom se zamysleli nad svımi dalšími kroky,” uvádí nakladatelství Albatros, které knihu vydalo.

Každé povídání o jednotlivém zvířeti je doplněno o celostránkovou ilustraci a též o několik drobnıch ilustrací a místo vıskytu. Atlas je určen zejména dětem od 12 let, čemuž odpovídá i způsob zpracování.

Ilustrace z knihy Atlas ohroženıch živočichů.
Ilustrace z knihy Atlas ohroženıch živočichů.

Oproti prvnímu dílu se na ilustracích nepodílel Jiří Grbavčic, kterı se jinak převážně zabıvá kresbou komiksů na motivy dobrodružnıch příběhů. Nahradila jej manželka Pavla Dvorského, kterı pracoval i na prvním díle.