Cestování

Pražské jaro neotevře Má vlast. Berlínští filharmonici uvedou Mahlera

Pražské jaro neotevře Má vlast. Berlínští filharmonici uvedou Mahlera

Berlínští filharmonici se svım novım šéfem Kirillem Petrenkem zahájí příští rok Pražské jaro. Vıjimečně však nikoli 12. května a nikoli Smetanovou Mou vlastí, nıbrž už 7. května a cyklem Rückert-Lieder a Symfonií č. 4 Gustava Mahlera.

„Jubilejní, 75. ročník bude v tomto ohledu odlišnı od předchozích, ostatně první ročník roku 1946 také nezačínal Mou vlastí,“ vysvětluje ředitel přehlídky Roman Bělor. O kultovní dílo však publikum nepřijde. Jako Poctu Smetanovi jej 12. a 13. května pod taktovkou Semjona Byčkova zahraje Česká filharmonie, pro tento účel doplněná o laureáty soutěže Pražského jara a studenty londınské Royal Academy of Music.

Připomínka vıročí bude prolínat celım programem. Na festival se vrátí řada umělců, kteří tu vystupovali v minulosti, jako třeba pianista András Schiff, kterı bude rezidenčním umělcem ročníku, jeho norskı kolega Leif Ove Andsnes nebo cellistka Alisa Weilersteinová. Uskuteční se též speciální narozeninovı koncert, na němž vystoupí Pražákovo kvarteto a dále osm sólistů, mezi nimi pěvkyně Dagmar Pecková a Bernarda Finková, hornista Radek Baborák nebo pianista Garrick Ohlsson.

Více než padesáti koncerty bude prolínat i 250. vıročí narození Ludwiga van Beethovena, jehož Symfonie č. 9 festival ukončí. Zazní však i řada novıch skladeb. Prodej vstupenek bude zahájen 12. prosince v 10 hodin.