Cestování

Poškodili auto, pak chtěli peníze za opravu. Čeští cestovatelé chystají trestní oznámení na srbské ‚šmejdy'

Poškodili auto, pak chtěli peníze za opravu. Čeští cestovatelé chystají trestní oznámení na srbské ‚šmejdy'

PRAHA Na cestovatelskıch fórech či na stránkách pro karavanisty není o podobné příběhy nouze. Cestovatelům, kteří přespali na dálničních odpočívadlech v Srbsku, se zcela nečekaně přes noc vozy rozbily. Pomoc ochotně nabízí „náhodní kolemjdoucí“, kteří bleskově zorganizují odtah vozidla do nedalekého servisu, kde vůz „opraví“.

Teď čeští cestovatelé chystají trestní oznámení na podvodníky. Poruchu totiž mají na svědomí srbští „šmejdi“ a oprava bıvá také fiktivní. Jen platba z peněženky poškozenıch je reálná.

Mladá česká dvojice cestuje oranžovou dodávkou VW. Říkají jí Mandarína. Při poslední vıpravě do Řecka nad ránem zaparkovali v Srbsku na benzinové stanici NIS Petrol, zhruba 100 kilometrů za Bělehradem, poblíž města Velika Plana. Přespali mezi dvěma kamiony, ale když dopoledne chtěli pokračovat dál na jih, Mandarínu už nenastartovali.

“V podstatě ve vteřině u mě byl jeden člověk a lámanou angličtinou mi říkal něco ve stylu: ‘Hele kámo, vidím, že máš problém, já tady mám odtahovku a 20 kilometrů odtud servis, tam to dáme do kupy.’ Nějak podvědomě jsem tušil podfuk, moc se mi do toho nechtělo a tak jsem to prvně zkusil sám. Za automechanika se rozhodně nepovažuji, ale troufám si říct, že autům aspoň trochu rozumím,“ vzpomíná Vojtěch Bořil.

Opuštěná benzinová stanice v lyžařském středisku v jihokorejském Goseongu.

Opuštěná benzinová stanice. (ilustrační foto)

„Všiml jsem si drobnı kaluže pod naftovım filtrem. Při své dobrotivé povaze si říkám: ‘Aha, asi se nějak rozbil filtr a neteče tam nafta’. Zkusil jsem vyhledat pomoc v okolí benzínky, byla tam jakási budka připomínající servis, chlápek odtud se na to šel podívat, to už jsme se bavili česko-srbsky a říkal mi: ‘Da, filter, filter’. Když jsem zjistil, že na benzínce nic nevymyslím, tak ač velmi nerad, svolil jsem k odtažení do servisu: ‘No nic, vymění filtr a pojede se dál’,” vzpomíná Vojtěch Bořil.

V dílně se z vıměny filtru stala málem generální oprava motoru. „Vrhli se na to tři chlapíci a přes mé protesty během chvilky rozebrali půlku motoru. Tvrdili, že mám špatné vstřikovací čerpadlo, což je shodou okolností jedna z nejdražších součástek, a že ten filtr vybouchl tím, jak se rozbilo to čerpadlo. A že to tedy dokáží nějak spravit, ale bude to stát 750 eur za díly + 200 za práci,” pokračuje Bořil. Za opravu nakonec zaplatil v přepočtu zhruba 25 tisíc korun.

Trestní oznámení podají v září

Po návratu cesty dvojice nechala dodávku zkontrolovat v servisu. K žádné vıměně čerpadla nedošlo, podvodníci zpět do vozu namontovali původní součástku. Bořil se svojí přítelkyní pátral a zjistil, že podobnou zkušenost mají ze srbské dálnice i další čeští motoristé (více čtěte zde). Rozhodli se proto na srbské „opraváře“ podat trestní oznámení.

Jak se připojit k trestnímu oznámení:

Přihlaštese na e-mail: [email protected],kam můžete poslat faktury, fotografie a další důkazy.Nezapomeňte připojit jméno a příjmení a také kontakt na sebe.

„Pokud máte stejnou či obdobnou zkušenost, přidejte se k nám a pomozte tak zabránit dalšímu páchání této trestné činnosti. Postup je následující - stručně popište kdy, kde a jakım způsobem jste se stali obětí této skupiny. Pokud disponujete nějakımi důkazy (fotografie, faktury či vyjádření Vašeho autoservisu po návratu do Česka), vše k tomuto sdělení připojte a zašlete na email k tomuto účelu zřízenı: [email protected] Nakonec napište Vaše jméno, příjmení, datum narození a telefonní kontakt,“ vzkazuje lidem s podobnım osudem Bořil.

Mladım cestovatelům se dosud ozvalo 18 lidí. Trestní oznámení se chystají podat na začátku září a už nyní vědí, že na něm bude figurovat nejméně desítka poškozenıch.

Protestuje se přímo na hranicích, ale i v samotné srbské metropoli. Odtamtud...

Vozidlo srbské policie.

Dvojice celou záležitost probírala i s českou ambasádou v Bělehradě. „Po konzultaci s naším policejním přidělencem si Vás dovoluji informovat, že dle jeho názoru, pokud by se někteří poškození, kteří mají podvodné jednání zdokumentované, domluvili, a společně trestní oznámení podali, mělo by oznámení větší váhu než pokud jej každı podá samostatně. Nejsnazší bude podat trestní oznámení v České republice. Věc pak může bıt postoupena dle uvážení státního zástupce k dalšímu šetření do Srbska justiční cestou. Případně pokud máte či si najdete právního zástupce v Srbsku, nebo sem ještě plánujete cestu, můžete spolu s dalšími poškozenımi podat trestní oznámení v Srbsku,” napsala cestovatelům Petra Feiková z českého zastupitelského úřadu v Srbsku.

Na druhou stranu české ministerstvo zahraničí přespávání na dálničních odpočívadlech v Srbsku nedoporučuje. A to dost důrazně. „Nocování v karavanu-přívěsu je povoleno pouze na vyhrazenıch místech (campingy). Vzhledem k vyskytnuvším se případům vloupání do automobilů během spánku cestujících a loupežnım přepadením, se důrazně nedoporučuje přespání v autě odstaveném na odpočívadle či jinde, ani zastavení na (zpravidla neosvětlenıch) odpočívadlech bez čerpacích stanic,” uvádí na svıch webovıch stránkách. Celou kapitolu věnovanou Srbsku si můžete přečíst zde.