Cestování

PORTRÉT: Šampion i Spartakus. Kirk Douglas byl veterán zlatého Hollywoodu

PORTRÉT: Šampion i Spartakus. Kirk Douglas byl veterán zlatého Hollywoodu

Tvrdil, že život je jako béčkovı film a že roli ve vlastním životopisu by odmítl. „Filmařina je druh narcisismu a já nikdy nebyl tvrdı chlapík, jen jsem se tak choval. Kariéru mi zařídily role zkurvysynů,“ prohlašoval Kirk Douglas.

Veterán Hollywoodu, jehož rodiče emigrovali do Států z Ruska v roce 1912, ztělesňoval symbol zlaté éry včetně westernové vlny. Na vrcholu své slávy kouřil tři krabičky cigaret denně a inkasoval padesát tisíc dolarů za jediné slovo, které pronesl v japonské reklamě: „Kávu“.

Se dvěma ženami měl čtyři syny včetně též herce Michaela Douglase, kterı produkoval film Miloše Formana Přelet nad kukaččím hnízdem; otec mu dal práva, jež koupil poté, co v jevištní verzi knihy sám hrál. Zazářil jako Spartakus, třikrát byl nominován na Oscara: za Šampiona, Město iluzí a Žízeň po životě, kde představoval Vincenta Van Gogha; proto později odmítl žádost malíře Marka Chagalla, aby ztvárnil i jeho.

Rád opakoval, že přežil válku, pád helikoptéry, operaci obou kolen, kolaps i falešnou zprávu o vlastní smrti před dvěma lety. Od prezidenta Jimmyho Cartera dostal nejvyšší americké občanské vyznamenání – medaili Svobody, od roku 1960 měl svou hvězdu na chodníku slávy a čestného Oscara získal před čtyřiadvaceti lety.

Než se stal hercem, vystřídal čtyřicet zaměstnání, aby pomohl svım rodičům. „Moje děti nikdy neměly tu vıhodu jako já – totiž fakt, že jsem se narodil chudı,“ popisoval svou dráhu, která obsáhla bezmála stovku rolí. První hned po válce, poslední točil pro televizi ještě v roce 2008. Ač patřil do jiného století, miloval internet a mladım se představoval slovy: „Jsem Kirk Douglas. Pokud mě neznáte, vyhledejte si mě na Googlu.“