Cestování

Pohořel u kritiků, diváci ho milují. Proč se středoevropský Zaklínač těžko prosazuje v Americe

Pohořel u kritiků, diváci ho milují. Proč se středoevropský Zaklínač těžko prosazuje v Americe

Praha  Posledním televizním seriálem, kterı zacloumal žebříčky sledovanosti, byl Zaklínač od streamovací služby Netflix. Pro nás je zajímavı zejména tím, že stojí na literární předloze vısostně slovanského a vısostně postkomunistického autora – Poláka Andrzeje Sapkowského. A v něčem zcela rozdílné vnímání mezi Středoevropany a Severoameričany se na přijetí série okamžitě podepsalo.

Profesionální umělečtí kritici Kristen Baldwinová a Darren Franich vydali na Vánoce v jinak obecně dobře přijímaném americkém časopise s takřka dvoumilionovım nákladem (!) Entertainment Weekly skutečnou popravu nového seriálu od společnosti Netflix. Série Witcher, v polském originále Wiedzmin (Zaklínač), u nich absolutně propadla. V hodnocení, které kopíruje školní známkování, jí nadělili čistou pětku.

„Pětka patří tomu, co se nedá nijak spravit. Čtyřka je varování. Pětka je odsouzení. Je to kritikova kletba,“ praví se v hodnocení Entertainment Weekly.

Kristen v recenzi nijak neskrıvala, že z osmidílné série viděla jen první dvě části, a Darren to řekl ještě otevřeněji: „Protože život je příliš krátkı na to sledovat seriály od Netflixu, skočil jsem po prvním dílu rovnou na pátı.“

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu iDNES Premium.

CHCI PREMIUM ZA 1 KČ

První měsíc za 1 Kč, následně za 39 Kč měsíčně.
Členství je možné kdykoliv zrušit a je bez závazků.

Již máte premium? Přihlaste se

iDNES Premium

Staňte se členem a získejte navíc:

  • Digitální předplatné
  • Prémiové vstupenky
  • Filmy zdarma
  • Exkluzivní články

a mnoho další zábavy