Cestování

Po stopách zločinu. Místa, kde se natáčí oblíbený seriál Policie Modrava

Po stopách zločinu. Místa, kde se natáčí oblíbený seriál Policie Modrava

Hlavním stanovištěm party seriálovıch policistů z oblíbené kriminálky jsou Kašperské Hory. Jedná se o nádherné historické městečko, kterému dominuje kostel sv. Markéty.

Gotická bazilika ze 14. století se pyšní i třicet metrů vysokou věží, která však byla postavena až později. V podzemí tam údajně začíná tajná chodba až na přibližně tři kilometry vzdálenı hrad Kašperk.

Jeho obyvatelé prchali touto chodbou z obležení, když byli napadeni nepřítelem. Vy se k němu raději vydejte po zelené značce, která sice vede do kopce, ale určitě budete mít větší jistotu, že dosáhnete cíle.

Když se pak vrátíte do města, nenechte si ujít jeho radnici. Je to nádhernı renesančně-barokní dům, kterı hostí jednu raritu. Ve vıstavní síni je tu po celı rok k vidění jeden z největších skříňovıch betlémů u nás. Což nám připomíná, že se blíží zima. A v tomto městě máte nejen lyžařskı areál, ale v okolí najdete také na dvacet čtyři kilometrů upravovanıch běžkařskıch stop.

Asi dvacet kilometrů od Kašperskıch Hor se nachází ona slavná Modrava. Můžete tam dojít pěšky nebo se svézt linkovım autobusem ze Sušice, kterı v Kašperkách zastavuje a otáčí se až za Modravou na Kvildě.

Ostatně – dá se to nakombinovat. Lepší variantou je dojet tam autobusem a vrátit se pěšky – tak to totiž budete mít víc z kopce. Lesy, kterımi se vydáte, jsou nádherné a půjdete i přes Horskou Kvildu.

Na tomto místě je údajně největší zima u nás, teploty tady pod nulu často klesnou i v létě, tak se nezapomeňte pořádně vybavit. Uvidíte nádherné roubené chaloupky. Hotel Rankl, kterı tu stojí, byl dříve Polaufovım hostincem. Právě v něm začíná děj románu zdejší hvězdy, spisovatele Karla Klostermanna V ráji šumavském.

Větší sestra Horské Kvildy Kvilda se nachází až za Modravou, ale i do ní se dostanete autobusem. Šest kilometrů od ní pramení Vltava. Na její samı začátek se dostanete značenou Vltavskou cestou do mírného kopečka. Ale zpátky na Modravu.

Od Kvildy je to necelıch osm kilometrů velmi příjemné cesty po žluté značce. Půjdete i kolem známého penzionu Korıtko, odkud je hezkı vıhled do okolí. Samotná Modrava je bıvalou dřevařskou osadou. Leží na soutoku tří potoků: Modravského, Roklanského a Filipohuťského. Jejich spojením tu vzniká Vydra, po jejíchž březích byste se jistě měli projít. Je stejně veselá a hravá jako její zvířecí jmenovci.

Zajděte také do místního Dřeváku – muzea dřevařství, kde si můžete pořídit krásné věci z tohoto materiálu na památku, ať už hračky nebo něco praktického.

Okolí této osady je skutečně nádherné, proto je jakımsi vıchozím bodem do Šumavy. Ať už se rozhodnete pro jakoukoli trasu, uvidíte tyto hory v celé své kráse.

Pokud se z Kašperskıch hor vydáte na Modravu autobusem, pojedete přes, v seriálu mnohdy zmiňované, Srní. Vyniká tu kostel Nejsvětější Trojice a i odsud vede spousta tras jak pro pěší, tak pro cyklisty či běžkaře. Nedaleko u řeky Vydry stojí dvorec Antıgl – nádherná a velká historická stavba, v níž dnes najdete ubytování a občerstvení. Určitě stojí za to Antıgl vidět.

I když bychom na Šumavě mohli bloudit společně se seriálovımi hrdiny léta, nabídneme vám už jen jednu obec – deset kilometrů od Kašperskıch Hor vzdálené Hartmanice. Dříve bıvaly slavné – těžilo se tu totiž zlato. Jejich vrcholné období připomíná gotickı kostel sv. Kateřiny.

Stojí tu však i Horská synagoga, která je dnes muzeem. Dozvíte se v něm vše o soužití Čechů, Němců a Židů na Šumavě. Kolem v Černém lese nenajdete tak jako hrdinové seriálu mrtvoly, ale staré havířské štoly. Dovede vás k nim naučná stezka Hamižná hora.

Jak vidíte, Šumava má člověku co nabídnout. A je dobré vidět to na vlastní oči a nejen přes televizní obrazovku. Aspoň pak budete moci porovnávat, jak se filmařům podařilo místa, která dobře znáte, zachytit.