Cestování

Plastová okna okouzlila. Ceny Vinyla si odnesly B4, Margo a aktivity klubu Punctum

Plastová okna okouzlila. Ceny Vinyla si odnesly B4, Margo a aktivity klubu Punctum

PRAHA Vítězové IX. ročníku hudebních cen Vinyla byli vyhlášeni v průběhu slavnostního večera v pražském Lucerna Music Baru. Za Desku roku kritici zvolili aktuální album Plastová okna dvojice B4. Objevem roku je Margo – projekt zpěvačky a producentky Anety Martínkové. Počinem roku jsou aktivity klubu Punctum.

Vyhlášení cen bylo pojato jako koncertní večer s reprezentativním vıběrem české hudby. Nejprve se v plnohodnotném koncertním setu představily dvě z nominovanıch položek, kapela Metastavy a projekt Margo. Vyhlašovací ceremoniál proběhl v režii moderátorek Zuzany Fuksové a Ivany Veselkové. Poté následoval první letošní klubovı koncert patnáctičlenného kolektivu Zvíře jménem Podzim.

Kapela B4.

Právě účast seskupení Zvíře jménem Podzim, které loni vırazně zabodovalo i v rámci mainstreamové scény, deklaruje dlouhodobé snahy organizátorů Vinyly o stírání hranic mezi popovou a alternativní hudbou. „Pomyslná bariéra mezi popem a alternativou je často jen umělá. Alternativní scéna umí produkovat ‚líbivé’ písničky, ale problém je v zázemí kapel, když nedokáží svou tvorbu dostat mezi širší publikum. Tomu se snaží napomoci právě cena Vinyla,” říká jeden z koordinátorů cen Tomáš Grombíř.

Slavnostním vyhlášením cen Vinyla v Lucerna Music Baru letošní ceny Vinyla nekončí. „Hudební ceny Vinyla nejsou jednorázovou událostí spojenou pouze s jedním slavnostním večerem v Praze. Chceme, aby Vinyla měla větší dosah, proto letos opět vyrazíme také do regionů. Stejně jako v minulém roce pod hlavičkou Ozvěny Vinyly plánujeme sérii více než deseti koncertních večerů a přednášek,” dodává za organizátory Vinyly Pavel Uretšlégr s tím, že některé z koncertů proběhnou také v rámci Letní filmové školy v Uherském Hradišti.

Kompletní nominace na Vinylu 2019

DESKAROKU

B4– Plastováokna

Margo– FirstI Thought Everyone’s Staring at Me but Then I Realized Nobody Cared– All the Creatures I Met Sitting on the Back Seat and How toDeal with What I’ve Learnt

Palma– Starıduch

Rouilleux–Lycanthropic Sounds

OBJEVROKU

Margo

Metastavy

P/\ST

POČINROKU

Aktivityklubu Punctum

AlbumWabi Experience

BCAA– No~one Is an Island (kompilace)