Cestování

Písaři na Seině. Kupkův obraz se v aukci prodal za téměř 20 milionů

Písaři na Seině. Kupkův obraz se v aukci prodal za téměř 20 milionů

PRAHA Obraz Františka Kupky z raného období Pískaři na Seině ze sbírky prezidenta Edvarda Beneše, datovanı do roku 1907, se na sobotní aukci v Praze prodal za 16 milionů korun. I s aukční přirážkou kupec za dílo zaplatí 19,84 milionů korun, řekl to sdělil Miloš Svoboda za pořádající společnost European Arts. Vyvolávací cena byla 15,5 milionu korun.

Kupkova díla patří k nejdražším na českém aukčním trhu, do nedávna držel rekord českıch aukcí jeho obraz Plochy příčné II., kterı se v květnu v Praze prodal včetně aukční přirážky za 78 milionů korun. Zhruba před 14 dny se ale dráže prodal obraz Oskara Kokoschky z roku 1934 s názvem Praha - Pohled z křižovnického kláštera. Včetně aukční přirážky stál téměř 78,5 milionu korun, což je tedy nyní českı aukční rekord.

Obraz Pískaři na Seině představuje vyvrcholení Kupkova prvmího pařížského období, kdy byl silně přitahován realitou na pozadí rozšířenıch postimpresionistickıch motivů. Na díle bezprostředně zaujme čtvercovı formát, k němuž se Kupka často vracel v pozdější, abstraktní tvorbě, zejména od počátku třicátıch let.

Námět, kterı si Kupka k obrazu zvolil, patřil k jedněm z nejrozšířenějších v impresionismu a postimpresionismu, kde k němu lze nalézt značné množství příkladů, Pískaři na Seině se zabıvalo téměř ve stejné době i několik českıch malířů, kteří navštívili Paříž.

Prvním majitelem obrazu Pískaři na Seině byl prezident Edvard Beneš, s nímž byl Kupka v kontaktu díky své vırazné legionářské činnosti během prvé světové války. Do Čech se obraz vrátil zpět v roce 2008 z Chicaga.

Sobotní aukce vıtvarného umění v Obecním domě nabídla 162 položek klasického i moderního umění. „Celkem sběratelé a milovníci umění za jediné sobotní odpoledne utratili více než 52 milionů korun,“ sdělil Svoboda. Překvapením aukčního dne se podle něj stal obraz od dvorního malíře Ferdinanda I. Jaroslava Věšína Na trhu s vyvolávací cenou 500.000 korun. Obraz zakoupil sběratel ze zahraničí, za dílo zaplatí 1,674 milionu korun. „Jedná se tak o Věšínovo nové aukční cenové maximum realizované na tuzemském trhu s uměním,“ dodal Svoboda.