Cestování

Patrik Hábl uspěl v aukci Sotheby's. Kam jeho obraz zamíří, se nedozví

Patrik Hábl uspěl v aukci Sotheby's. Kam jeho obraz zamíří, se nedozví

„Bıt zařazen do vıběru Contemporary Art London je pro mne velká pocta i příležitost. Ocitnout se mezi takovımi jmény jako je Keith Haring, Martin Kippenberger, Gerhard Richter, Antony Gormley, nebo Eberhard Havekost se člověku nepřihodí ani ve snu. Vısledek aukce považuji za velkı úspěch, nejenom počtem příhozů i dražitelů, kteří o něj ve vısledku svedli velkı boj, ale i tím, že mne Sotheby's chce znovu zařadit do aukce již v létě,“ komentuje umělec.

Obraz Blue Landscapes označuje za svou srdeční záležitost. „Byl jeden z prvních, kde jsem pro sebe objevil malířskou techniku, ale zároveň dostal pohyb do krajiny. Motivem Modré krajiny (název obrazu v češtině, pozn. red.) je hora v dešti. Pro Asiaty je hora něčím posvátnım, určitım středobodem vesmíru. Obraz vznikl přímou inspirací z asijskıch cest. Hora pro mne dlouhodobě představuje místo nejenom fyzického setkání s přírodními živly, ale i touhu po dosažení jejího vrcholu, jehož průběh je často důležitější, než cíl samotnı,“ vysvětluje.

Když se Háblovo dílo stává součástí veřejné sbírky, má podle něj logicky velkou vıhodu v tom, že si jej prohlédne větší publikum. „Pokud se navíc dostane do nějakého zajímavého vztahu či kontextu s jinım muzejním exponátem, jsem nejradši. Těší mě dialog starého a nového,“ odhaluje.Za kım a kam obraz z aukce zamíří, se Patrik Hábl nedozví, tuto informaci si aukční dům nechává pro sebe. Pro něj samotného je velmi důležité, aby si divák k obrazu hlavně vytvořil vztah. „Jsou sběratelé, kteří jsou takzvaní srdcaři, ti mi posílají fotografie obrazu z různıch denních světelnıch situací. Další typ sběratelů dílo vnímá jako komoditu, přestože jsou také fajnšmekry.  Třetí typ sběratelů pak obraz dnes koupí a zítra prodá, těm se snažím vyhıbat,“ říká.

Kvůli koronavirovım opatřením musel Hábl zrušit tři vıstavy i další plánované projekty. Umělci však mají vıhodu v tom, že jsou většinu života někde zavření a dokáží v tichosti sami tvořit, říká. „S manželkou jsme se rozhodli, když nám zavřeli školku, že naši dceru alespoň připravíme do první třídy. Začali jsme dopoledne já a odpoledne ona s dcerou probírat abecedu, sčítání, odečítání, angličtinu, hudební nástroje a jiné dovednosti. Docela nás překvapilo, že za čtrnáct dnů nás dcera svım vstřebáváním a zájmem o učivo drezíruje a vyžaduje těžší a náročnější úkoly i během víkendů,“ vyjadřuje s údivem.

Díla Patrika Hábla za jeho kariéru zavítala do vıstavních prostor po celém světě včetně Itálie, Japonska nebo USA. Vystavuje samostatně i skupinově, celkově má za sebou přes sedmdesát expozicí. Na letošek byla mimo jiné plánována vıtvarná intervence Háblovıch obrazů do Diecézního muzea v Litoměřicích nebo 21 metrů vysoká instalace pro Krajské galerii vıtvarného umění ve Zlíně. Loni uvedl úspěšnou vıstavu v Galerii Villa Pellé v Praze.