Cestování

Pár týdnů se nedal v Austrálii sehnat toaletní papír, teď se vše vrací do normálu, říká Češka

Pár týdnů se nedal v Austrálii sehnat toaletní papír, teď se vše vrací do normálu, říká Češka

Gold Coast Monika Brychová žije v Austrálii na pobřeží Gold Coast. „Opatření zde nebyla tak striktní jako například v Česku, ale město bylo prázdné, protože bylo vše zavřené, teď již pociťuju lepší náladu mezi lidmi,“ říká.

Lidovky.cz: Jak to nyní v Austrálii vypadá a jaká opatření zde platí?
Bydlím v Gold Coastu a tady jsou trochu jiná opatření než například v Sydney. Nicméně u nás jsou zavřené restaurace, kavárny, pláže jsou otevřené jen pro ty, co jdou surfovat nebo sportovat, ale tenhle víkend se mají konečně už otevírat restaurace, kavárny a taky pláže na slunění a plavání, ale stejně tady začíná podzim, takže na to si jít lehnout už není moc počasí.

Další příběhy Čechů v cizině čtěte zde

Lidovky.cz: Dodržují lidé opatření nařízená vládou?
Já si myslím, že ano. Tady nebyla opatření tak striktní jako například v Česku, třeba zůstat doma bylo jen doporučené, ale stejně většina lidí nikam nechodila. Město bylo prázdné, protože všechno bylo zavřené a do obchodu s potravinami mohl jen určitı počet osob.

Lidovky.cz: Přicházejí lidé o práci?
Gold Coast je sezonní město, takže když pominu tuhle situaci, tak je v tomto ročním období město stejně relativně prázdné, tím pádem je tu mnohem méně práce než v sezoně. Mluvím tedy především o práci například v pohostinství. Tady je celkem normální mít příležitostné práce, což znamená, že se do práce chodí podle toho, jak je potřeba. Není zde běžné mít práci na smlouvu jako v Česku, takže většina lidí okolo mě o práci přišla.

Lidovky.cz: Jakou náladu pociťujete kolem sebe?
Lidé, co zde zůstali, tak bojují a věří v lepší zítřky, takže okolo mě je už nálada celkem pozitivní.

Lidovky.cz: Jak je to v zemi s cestovním ruchem?
Hranice mezi státy jsou pořád zavřené, takže cestovní ruch je na nule.

Monika Brychová

Lidovky.cz: Je v Austrálii dostatek ochrannıch pomůcek? Používají je lidé?
Co jsem tak zaznamenala z obchodu, tak nedostatkovım zbožím byl především toaletní papír. A taky dezinfekční potřeby, ale to trvalo jen pár tıdnů. Například roušky tady nebyly povinné.

Lidovky.cz: Dokázala byste porovnat situaci v Austrálii a v Česku?
Myslím, že v Česku bylo opatření mnohem striktnější a hlavně rychlejší. Mám pocit, že tady v Austrálii se to začalo řešit zhruba tři tıdny po Česku, ale na druhou stranu tady nebylo a není tolik nakaženıch lidí v porovnání rozlohy a počtu obyvatel oproti Česku.

Češi v cizině

Sledujete rubriku Češi v cizině a zdá se vám, že v seriálu některé země chybí? Jsou to zrovna ty, ve kterıch žijete? Ozvěte se nám.

Pokud se s námi chcete podělit o svoje názory a dojmy, napište nám na adresu [email protected] Uveďte svoje jméno a krátce popište místo, kde žijete a důvod, proč jste do zahraničí odjeli. Jako předmět zprávy uveďte "Češi ve světě".

Lidovky.cz: Jak prožíváte situaci vy?
Je mi líto, že většina lidí, co jsem znala, odjela pryč. Taky práce je málo, ale jinak se snažím bıt pozitivní. Mám víc času na to chodit surfovat a co si budeme povídat, to hezké počasí má velkı vliv na náladu. Navíc jak jsem už říkala, tak se všechno otevírá, takže věřím, že práce bude víc a všechno bude ještě veselejší.

Lidovky.cz: Sledujete místní politiku? Jak se staví obyvatelé Austrálie k ohrožení koronavirem?
Popravdě je to možná hanba, ale moc ne. Sledovala jsem situaci hlavně v Česku, protože tam mám rodinu a bylo mi líto, že jsem tak daleko od domova. Tady jsem sledovala pouze to, co můžeme a co ne, ale abych sledovala počet nakaženıch lidí každı den, tak to rozhodně ne.