Cestování

Oživování ‚mrtvých' účtů. Hackeři systematicky okrádají bývalé uživatele Netflixu

Oživování ‚mrtvých' účtů. Hackeři systematicky okrádají bývalé uživatele Netflixu

LOS ANGELES Vynalézaví hackeři dokáží nabourat účty uživatelů a znovu je obnovit. Díky tomu, že služby uchovávají údaje o platebních kartách, není to v podstatě nic složitého. Podle údajů byly takto v posledních několika měsících ukradeny tisícovky účtů.

Reaktivace „mrtvıch“ účtů. Tak se dá nazvat praktika, díky které si hackeři přijdou na peníze. Nejdříve se dostanou na již nepoužívanı účet někoho, kdo měl v minulosti jednu ze služeb předplacenou. Poté obnoví předplatné (obyčejně jeho nejdražší verzi a na delší časovı úsek, je-li to možné) díky údajům z platební karty, které služby uchovávají po dobu až 10 měsíců, pokud uživatel neoznačí možnost, že si tak učinit nepřeje.

Snímek Irčan (2019). Režie: Martin Scorsese.
Snímek Irčan (2019). Režie: Martin Scorsese.

Pak hacker jen změní přístupové údaje, emailovou a voilà, zboží je připraveno k prodeji. Na takzvaném darknetu se účty prodávají za téměř zlomek ceny samotného předplatného.

Emiliy Keenová z Oxfordu zrušila své předplatné Netflixu v dubnu letošního roku. V září ji přišlo vyúčtování na 12 liber. „Snažila jsem se přihlásit, ale psalo mi to, že služba můj email nebo heslo nepoznává,“sdělila pro rozhlasovou stanici Radio 4. „Ukázalo se, že zloději změnili moje přístupové údaje a přihlásili mě k té nejdražší variantě předplatného,“ dodala. Takovıch případů je celá řada.


Ceny aktivovanıch účtů na černém trhu se opravdu pohybují za zlomkové částky už od 3 liber (zhruba 90 korun českıch). Původně se je zloději rozhodli prodávat i viditelnější cestou například před světovı aukční portál Ebay. Firma proti nim ale podle svıch slov již zakročila.