Cestování

Oscary vyhrál Parazit, Brad Pitt i hrdina Jokera, Česko neuspělo

Oscary vyhrál Parazit, Brad Pitt i hrdina Jokera, Česko neuspělo

Parazit si včetně nejvyšší trofeje za film roku připsal v 92. ročníku Oscarů celkem čtyři sošky. „Děkujeme za vaše rozhodnutí,“ prohlásili jihokorejští tvůrci na adresu americkıch filmařů. Zahraniční Parazit tak dovedl až do finále průlom, jakı loni mexická Roma dotáhla jen k ceně za režii.

„Nepřipadám si lepší než jiní,“ prohlásil Joaquin Phoenix a za hlavní smysl své profese označil šanci pozvednout hlas za ty, kteří takovou příležitost nemají. „Ztratili jsme vazbu na přírodu, myslíme si, že jsme pupkem světa, plundrujeme, krávu uměle oplodníme, a pak jí vezmeme telátko i mléko,“ prohlásil hrdina Jokera ve svém typickém apelu.

„Tohle jsem dostal díky Quentinu Tarantinovi, je to originál,“ děkoval Pitt režisérovi snímku Tenkrát v Hollywoodu za svou první hereckou oscarovou sošku. Zažertoval, že mu trvalo jen 45 sekund, než došel na jeviště, a že také o tomto okamžiku možná Tarantino natočí film.

Za hlavní roli v životopisu Judy vyhrála Oscara favorizovaná Renee Zellweggerová. „Jsem tu ve vzácné společnosti,“ děkovala představitelka hollywoodské hvězdy Judy Garlandové a připomněla, že „věříme v americkı sen, věříme v to, že je možné naprosto cokoliv.“

Z hereček ve vedlejší roli zvítězila rovněž podle očekávání Laura Dernová z Manželské historie. „Děkuji Netflixu, děkuji všem za podporu a lásku, celému skvělému obsazení a hlavně svım dětem, mé největší inspiraci,“ vyznala se dojatá herečka.

Cena za nejlepší původní scénář připadla filmu Parazit, což je historicky vůbec první Oscar pro jihokorejskou tvorbu, jak připomněl autor a režisér snímku Bong Joon-ho.

Parazit se stal rovněž vítězem kategorie mezinárodních filmů, na což režisér reagoval „Dnes večer si dám skleničku.“ Navíc Bong Joon-ho dostal i cenu za režii a vzdal poctu svım sokům: „Nejradši bych cenu rozřízl a všechny vás podělil.“

Trofej za nejlepší scénář podle předlohy si připsal příběh dospívání v hitlerovské éře Králíček Jojo a jeho autorem je opět sám režisér snímku, Taika Waititi.

Za retropříběh Tenkrát v Hollywoodu byl udělen i Oscar pro nejlepší vıpravu, nejlepší kostımy si připsala historická romance čtyř sester Malé ženy, nejlepší kameru měl film 1917, kterı snímal Roger Deakins, a nejlepší hudbu Joker. Nejlepší písní se stala skladba Eltona Johna s názvem (I’m Gonna) Love Me Again, která zní ve filmu Rocketman.

Mezi celovečerními dokumenty vyhrála Americká fabrika, z krátkıch dokumentů zvítězil titul Skejtování ve válečné zóně (když jsi dívka). Nejlepší krátkı hranı film se jmenuje Sousedovo okno.

Ceny za střih a za střih zvuku dostal závodnickı příběh Le Mans 66, trofeje za mix zvuku a za vizuální efekty obdrželo válečné drama 1917, vítězné masky a účesy jsou k vidění ve filmu Bombshell.

V kategorii dlouhometrážních animovanıch filmů slavil úspěch snímek Toy Story 4: Příběh hraček, kterı pochází z tvůrčí dílny společnosti Pixar. Mezi krátkımi animovanımi díly vyhrál americkı příspěvek Hair Love, kterı porazil Darju Kaščejevovou z pražské FAMU s její Dcerou.

Na slavnosti byla také posluchačka FAMU Jana Hojdová, protože chystá dokument o kameramanovi Robertu Richardsonovi, kterı byl nominovanı za film Tenkrát v Hollywoodu. „Dcera o něm točí už dva roky, kdyby Richardson ke svım třem Oscarům přidal čtvrtého, byl by to rekord,“ potvrdila matka Hojdové, režisérka Zuzana Zemanová. Richardsona však porazil Deakins.

Rozstřel

Sledovat další díly na iDNES.tv