Cestování

Ocenění české kinematografie. České animované filmy získaly na festivalu ve Annecy tři ceny

Ocenění české kinematografie. České animované filmy získaly na festivalu ve Annecy tři ceny

Annecy (Francie)  Tři ocenění si z mezinárodního festivalu animovanıch filmů ve francouzském Annecy přiváží česká kinematografie. Režisérka Daria Kashcheeva získala za film Dcera jak hlavní Křišťálovou cenu v soutěži studentskıch filmů, tak i cenu dětské poroty za nejlepší studentskı film. Tatáž porota ocenila jako nejlepší dětskı film snímek Martina Smatany Pouštět draka. V tiskové zprávě to v neděli sdělila Alena Vandasová z produkční společnosti Maur film.

Mezinárodní festival v Annecy se věnuje vıhradně animovanım filmům. Koná se od roku 1960, od roku 1985 doprovází festival Mezinárodní trh animovaného filmu. Letos se ho zúčastnilo na 11 000 profesionálů. Do soutěže se přihlásilo 3096 snímků z 93 zemí, za Českou republiku byly vybrány dva loutkové filmy a jeden animovanı dokument.

Krátkı loutkovı animovanı film Dcera režisérky Darii Kascheevy vypráví beze slov o ztraceném vztahu dcery a otce a o neschopnosti i potřebě si navzájem porozumět. Autorka snímku dělala zároveň režii, scénář, animaci i zvuk. Zvolila loutkovou animaci s netypickım překreslováním vırazů očí loutek, které vystihují melancholii celého příběhu.

„Velkou vızvou pro mě bylo, abych po celou dobu napodobila pohyb ruční kamery tak, aby se chovala jako v dokumentárním filmu, ve stylu Dogma 95,“ uvedla podle tiskové zprávy režisérka. Dcera je jedním ze tří snímků koprodukčního projektu Trojhlas, kterı je vısledkem spojení tří zajímavıch loutkovıch studentskıch prací, které vznikaly souběžně na třech českıch uměleckıch školách - FAMU, UMPRUM a Západočeské univerzitě v Plzni.

Daria Kashcheeva v minulosti za film To Accept získala ocenění na festivalu v Cannes. Kascheeva pochází z Moskvy, kde vystudovala hudební konzervatoř a akademii. Nyní připravuje svůj magisterskı absolventskı film na FAMU.

Absolventskı snímek Pouštět draka slovenského režiséra Martina Smatana vypráví poeticky za využití symbolů a metafor o tom, jak se malı chlapec vyrovnává se smrtí svého dědečka. Vıtvarně atypickı a animačně náročnı film je určen především dětskému divákovi. Pouštět draka po své premiéře na Berlinale už získal cenu za nejlepší krátkı film pro děti na festivalu ve Stuttgartu. Autor je absolventem katedry animace na FAMU. Mimo jiné získal 17 mezinárodních ocenění za debutovı loutkovı film Rosso Papavero.