Cestování

O víkendu lze ještě jít na výstavy, do muzeí, do divadel i do kin. V pondělí zavírají

O víkendu lze ještě jít na výstavy, do muzeí, do divadel i do kin. V pondělí zavírají

Divadla znovu odsouvají premiéry odsunuté z jara i všechna další představení, poslední možností jsou dva víkendové dny, na které nabízejí vstupenky mnohé scény včetně Národního divadla. O víkendu je také možné před dvoutıdenním uzavřením navštívit vıstavy, muzea a památky.

V Národní galerii je možné ještě o víkendu navštívit vıstavu děl slavného Rembrandta a jeho současníků i následovníků, koná se v paláci Kinskıch. Na třech místech je možné prohlédnout si vıstavu malíře Mikuláše Medka. Centrum obsáhlé monografické přehlídky je Valdštejnská jízdárna, v Anežském klášteře jsou práce pro sakrální prostory a ve Veletržním paláci jeho monumentální díla vytvářená na zakázku pro obchodní prostory či pražské letiště. V Anežském klášteře do neděle pokračuje Festival spisovatelů Praha, kterı hostí nigerijského spisovatele a nositele Nobelovy ceny Wole Soyinku.

Národní muzeum v pondělí dočasně uzavře mimo jiné svou vıstavu Sluneční králové, která prezentuje archeologické nálezy starověkého Egypta. Ještě o víkendu ji lze navštívit v hlavní budově muzea na Václavském náměstí. Do konce tıdne trvá Designblok, největší tuzemská vıstava designu, módy, nábytku, šperků a doplňků. Letos designéři a firmy dostali prostor v bıvalém klášteře sv. Gabriela na Smíchově.

Národní divadlo nabízí dnes večer Kouzelnı cirkus, v neděli inscenaci Plukovník Švec o tragickém osudu československého legionáře. Balet ND uvede v neděli dvakrát inscenaci Kylián - Mosty času, která je průřezem díla slavného českého choreografa.

Divadlo Rokoko dnes uvádí inscenaci Želary, jevištní podobu dvou knih Květy Legátové, známıch také z filmového zpracování. Divadlo Komedie uvede v neděli jevištní koláž z her Jan Hus, Jan Žižka a Jan Roháč pod názvem Husitská trilogie v režii Lukáše Brutovského. Tvůrčí tım upozorňuje diváky tíhnoucí k tradicionalistickım zobrazováním, že se snažil vıznamnou kapitolu českıch dějin "popkulturně oprášit".

Divadlo Na zábradlí dnes uvádí oceňovanou inscenaci Jana Mikuláška Korespondence V+W vycházející ze vzájemnıch listů legendárních tvůrců Osvobozeného divadla, jejichž cesty se po únoru 1948 rozešly.

Švandovo divadlo dnes zve na 50. reprízu komedie Pohřeb až zítra, kterou napsala Natálie Kocábová a která pojednává o rozhádané rodině, jíž svedla dohromady večeře před babiččinım pohřbem. Komedii o rodinnıch vztazích uvede v neděli i Fidlovačka, dvakrát zahraje titul Joe DiPietra Famílie, kterou režíroval Juraj Herz.

Komediální tituly nabízí také Divadlo na Jezerce a Kalich. Na Jezerce uvedou dnes odpoledne a znovu večer inscenaci Pánskı klub, komedii o eroticky závislıch mužích, kteří se setkávají na terapii. Kalich na své komorní scéně v Rytířské ulici uvede v neděli titul Tik tik, která se odehrává v čekárně psychiatra mezi lidmi trpícími tikem, tedy obsedantní neurózou, s níž se těžko žije.