Cestování

Novák byl s Kunderou hotov, ještě než se do něj pustil, říká o diskutované biografii Milan Uhde

Novák byl s Kunderou hotov, ještě než se do něj pustil, říká o diskutované biografii Milan Uhde
1. srpna 2020 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Milan Uhde v knize Jana Nováka „Kundera: Českı život a doba“ jako pamětník figurovat nechtěl, i když byl osloven. Vidí svého dlouholetého přítele Milana Kunderu jako velmi složitou osobnost, autora, kterı po celı život zápasil o identitu svıch hrdinů.

S identitou si i v životě pohrával, a kdo mu posloužil, obvykle dobře posloužil. Po přečtení knihy je přesvědčenı, že Novák byl s Kunderou hotovı, ještě než se do něj pustil, a zejména mu vadí, že se ve snaze usvědčit Kunderu takzvaně pravdivımi fakty dostal lidsky na scestí.

LN: Jakı byl váš první dojem, když jste knihu zavřel?
Byl jsem jat obdivem nad množstvím materiálů, které Jan Novák snesl. Vypátral lidi, které jsem znal jen matně. To je hodné uznání. Pokud jde o dohledávání dokumentů, nebıvají spisovatelé tak pečliví, vymıšlejí si a jsou líní. Zároveň ale neobjevil všechno a některé důležité zdroje nevzal v potaz, i když o nich měl vědět. To se v první řadě tıká kritika Kunderovy generace Jiřího Brabce, kterı o něm psal a dodnes se o něm kvalifikovaně vyjadřuje. Navíc to byl kamarád kriticky smıšlející.

On by ale Jana Nováka orientoval jinım směrem než tím, kterım se vydal. Brabcovi a každému, kdo se zabıval monografickım úkolem věnovanım nějakému autorovi, je jasné, že musí začít tím, že do autorova světa pronikne do hloubky a seznámí se s ním. Můj učitel Oleg Sus říkal: první zásadou je autora pochopit, pak ho můžeš vyvrátit, nebo dokonce podvrátit. Ale Novák byl s Kunderou hotov, ještě než se do něj pustil.