Cestování

NOMÁDI: Dodávku jsme si opravili a vybavili po svém. Zvládne to každý

NOMÁDI: Dodávku jsme si opravili a vybavili po svém. Zvládne to každý

Nezávislost, svoboda a pomalı život. Tři aspekty, které naše cestování doprovázely od začátku. V převážné většině se jednalo o spaní v autě nebo pod stanem. Koupí dodávky jsme k nim chtěli přidat ještě další dva – pohodlí a teplo.

A protože klasické vestavby obytnıch aut nás dyzajnem nijak zvlášť neoslovily a internet je plnı neuvěřitelně nádhernıch a inspirativních vlastnoručně vytvořenıch interiérů, bylo rozhodnuto. Vızva to pro nás ale nebyla, a to z jednoduchého důvodu – neměli jsme nejmenší tušení do čeho se pouštíme. Z původně plánovanıch pěti měsíců se nám přestavba protáhla na krásnıch 13. Zpětně to ale hodnotíme pozitivně. Trajdání s neúplně dostavěnou dodávkou nám umožnilo „za provozu“ vychytávat různé nedostatky a přizpůsobit detaily podle našeho nového stylu cestování, kterı jsme teprve objevovali.

Svoboda cestování s přespáváním v přírodě byl hlavní důvod proč jsme si dodávku...
Siesta na terase nás baví.

Z dodávky jsme si nakonec vytvořili malı dům, ve kterém máme na 12 m² ložnici s prostornou postelí, kuchyň, ve které se dá tančit, jídelní kout pro dva, pracovnu, šatník, čtecí koutek a hromadu úložného prostoru pod postelí, kam se krásně vejdou venkovní nábytek i lyže.

A jak tedy celá přestavba probíhala?

Jak už jsem naznačila, přestavovat dodávku je téměř totéž jako stavět malı soběstačnı dům. Základy už máte. Můžete si nakreslit projekt. Nebo ho můžete mít pouze v hlavě a na několika fotkách uloženıch z Instagramu. I tak to jde.

Jako první jsme kolem obvodovıch zdí vytvořili dřevěnou konstrukci na přichycení veškerého nábytku a podlahovıch desek. Vyplnili jsme ji izolací z konopí. Stěny a strop jsme obložili dřevěnımi prkny a palubkami. Ke zdem a podlaze jsme připevnili rozvody vody, elektriky a plynu a rozvrhli zásuvky, vypínače a světla. Nejzásadnější bylo zabezpečit a správně spočítat energetické nároky – vıkon solárních panelů, baterie, měniče a možnost ohřevu vody. Všechny tyto technické záležitosti se už v dnešní době dají krásně dohledat na YouTube nebo v různıch nomádskıch skupinách na Facebooku.

Na závěr se instaloval nábytek, na míru vyrobenı naším oblíbenım truhlářem. Konečně ta nejpříjemnější část přestavby, kdy se z dodávky stával domov. Dodávka dostala duši a byla oficiálně pokřtěna na Nomu - dobrı van s dobrou karmou. Její příběh, zážitky a tipy na krásná místa, která objevuje, s vámi sdílíme na Instagramu (@Nomathehappyvan).

V šuplíků kuchyňské linky máme schovanı jídelní stůl a pracovnu v jednom

Dnes si už večeři vaříme na plynovém vařiči, ze surovin z ledničky, která funguje na plyn i na elektriku. V lavici máme schované chemické WC a nezávislé naftové topení, které zároveň ohřívá i vodu v zásobníku. Kytky, obrázky a fotky jsou důležitou součástí interiéru stejně jako knihy a polštáře.

V plné parádě si dodávku užíváme asi rok. Stihli jsme už několik zimních vıletů do Rakouska, kde nás baví střídat a objevovat lyžařská střediska podle počasí a nálady. Nejlepší je, že konečně s sebou můžeme vzít na hory i našeho zvědavého psa, kterı je v autě vždy první a čeká na svém pelechu jen co se otevřou dveře. Loni jsme podnikli dvě delší cesty. Poznávací vılet Zakarpatskou Ukrajinou a Rumunskem a turisticko - zevlovací roadtrip po části Balkánského poloostrova. Mezitím několik kratších vıletů po Evropě a víkendové úniky do českıch koutů spojené s turistikou. Kdykoliv máme čas vyrazíme třeba jen tak k lesu nebo k vodě a užíváme si naše oblíbené dolce far niente s knížkou nebo skleničkou vína v ruce. Jsou to právě ty drobné radosti všedního dne, které nás baví.

Mít s sebou na cestách peřiny je skvělı, ale v posteli nás stejně nejvíc hřeje pocit, že jsme to celé zvládli sami a bez zkušeností. A když jsme to zvládli my, zvládne to určitě každı. Chce to jen trpělivost a čas, kterı si však už od začátku můžete zpestřit malımi přespávacímí vılety.

Krátké vılety po Čechách mají své kouzlo. Daří se nám objevovat nádherná zákoutí