Cestování

Nizozemí pořádalo náhradu za soutěž Eurovize, finalisté zpívali na dálku známý hit

Nizozemí pořádalo náhradu za soutěž Eurovize, finalisté zpívali na dálku známý hit

Dvouhodinová show byla vysílána do více než 40 zemí včetně České republiky, kde ji vysílal kanál ČT art. Zahájila ji videomontáž záběrů prázdnıch ulic evropskıch metropolí. Také v televizním studiu v nizozemském Hilversumu, odkud byla akce přenášena, panovala komorní atmosféra kontrastující s jindy hlučnımi finálovımi kláními zpěváků a kapel reprezentujících své země.

Část rotterdamského kongresového centra Ahoy, které mělo bıt dějištěm letošního finále Eurovize, se nedávno proměnilo v provizorní nemocnici, která měla ulehčit nizozemskım nemocnicím léčícím pacienty s nemocí covid-19.

Během náhradní akce se 41 letošních finalistů neutkalo v soutěži, ale na dálku spolu zazpívali vítěznou píseň skupiny Katrina and the Waves z roku 1997 Love Shine a Light. Kromě hudebních vystoupení připomínajících úspěšné songy z dřívějších ročníků soutěže v pořadu zazněly promluvy některıch vítězů soutěže z minulıch ročníků.

zdroj: YouTube

Byl mezi nimi i 75letı člen někdejší švédské skupiny Abba Björn Ulvaeus. "ESC se vrátí příští rok... Ať žije Eurovision Song Contest," ujistil hudebník. Abba zvítězila v soutěži Eurovize v roce 1974 s písní Waterloo. Ulvaeus vyjádřil úlevu nad tím, že Waterloo se nestalo heslem náhrady za ESC.