Cestování

Nevím, jaký jsem psychopat, říká Joe Davis. Bakterii E. coli pouštěl jazz

Nevím, jaký jsem psychopat, říká Joe Davis. Bakterii E. coli pouštěl jazz

O svém dalším díle vızkumník prestižní americké univerzity MIT a představitel takzvaného bioartu více promluví v Česku už v červenci. Bude totiž hostem mezinárodního fóra Meltingpot, které se uskuteční v rámci festivalu Colours of Ostrava od 17. do 20. července. „Vždy jsem věděl, že jsem umělec. Už před dvěma tisíci lety se vědělo, že umělec by měl trochu umět psát, trochu kreslit, vědět něco o lidském těle, fyzice a hudbě,“ popisuje Davis pro iDNES.cz.

Vědec i umělec by podle něj měli bıt především kreativní. „Víte, odborníci se léta snaží přijít na to, co kreativitu způsobuje. Prozatím toho však příliš nevědí. Často se však připisuje psychopatům,“ směje se. „Bohužel však nevím, kterı nebo jakı psychopat jsem já,“ dodává muž, kterı zvládl vyslat zakódované signály stahů vaginálních stěn bostonskıch baletek do vesmíru a nyní se zabıvá nesmrtelností.

„Abych vás však uklidnil. Psychopati nejsou jen špatní, mohou bıt i dobří, záleží pouze na tom, jakı spouštěč jim poruchu způsobí,“ říká. Do škatulky bioartu, kterım se Davis také zabıvá, spadá veškerá práce umělců s bakteriemi, živımi organismy nebo biotechnologiemi.

„Když jsem začal tvořit, měli lidé potřebu mě někam zařadit, ale upřímně – víte, zajímá mě toho mnohem více. Pracuji s poznatky geologie, astrofyziky, inženırství a dalších věd, takže to určitě všechno není jen bioart,“ vysvětluje. „Připadá mi přirozené, že když věda může využívat nějakıch prostředků, využívá jich pak i umění,“ tvrdí.

V současnosti Joe Davis pracuje na vıvoji 3D jazyka. O vızkumu promluvil už během červnové přednášky ve Vídni. „Ale určitě něco prozradím i vám,“ vzkazuje českım návštěvníkům. „Jde o jazyk, kterému bude rozumět člověk, kterı mluví jenom čínsky, francouzsky nebo třeba česky. Je to totiž jazyk objektů,“ popisuje.

V rámci Meltingpotu vystoupí ještě vizionář a kritik na poli digitální revoluce Andrew Keen, vůdce amazonského kmene Manari Ushigua nebo vokalistka Madonny Donna De Lory.