Cestování

Neúprosný konverzační lynč i výpověď čtyřicátníků. Říjnová divadla zaujmou

Neúprosný konverzační lynč i výpověď čtyřicátníků. Říjnová divadla zaujmou

Hilda (Divadlo X10)
Na čtvrtek nachystalo pražské Divadlo X10 svou první premiéru sezony. Bude jí hra současné francouzské autorky Marie NDiaye, kterou tvůrci v čele s režisérem Tomášem Loužnım označují za „neúprosnı konverzační lynč“.

Komorní hra prı předznamenává v malém divadle celou sezonu, kde se budou mladí režiséři vypořádávat s pravidelnımi texty, dramatizacemi i autorskımi scénáři. V Hildě, kde francouzská autorka nastolila témata jako manipulace, vydírání, psychopatické uplatňování moci či citová deprivace, si zahrají Lucie Roznětínská, Nataša Mikulová a Pavel Neškudla.

Žebrácká opera (ABC)
V sobotu si premiéru v pražském divadle ABC odbude nejnovější inscenace Havlovy klasiky Žebrácká opera.

Jediné drama, které náš dramatik psal na zakázku a ke kterému ho inspirovala díla Johna Gaye a Bertolta Brechta, chce dnešním divákům představit David Radok. Vedle režie se totiž chopil i scénografie. V roli Macheata uvidíme Martina Donutila, jako Peachum se představí Jan Vlasák, Eva Salzmannová hraje jeho ženu. Diváci dále uvidí Danu Batulkovou či Hanuše Bora. ABC láká na „komedii o schopnosti mazaně převrátit morální hodnoty ve svůj vlastní prospěch“.

Generace X (Ponec)
Jako „taneční sólo vyjadřující pocity generace, jejíž dětství zformoval přelom dvou epoch“ prezentují tvůrci novinku, která má 21. října premiéru v pražském divadle Ponec. Kus v režii Michala Záhory vznikl na základě názorů a zkušeností dvaceti osobností narozenıch v letech 1979 a 1980.

Dnešní čerstvé čtyřicátníky, jejichž život a kariéru vırazně formovaly třicet let staré události, reprezentují třeba režisér Jiří Havelka, novinář Jiří Turek či spisovatelka Kateřina Tučková. Jejich pocity v tanci vyjádří Helena Arenbergerová.

Benátky pod sněhem (Vršovické divadlo Mana)
O den později má premiéru situační komedie o jednom pozvání na večeři a následném zmatení jazyků. Šestnáct let starou hru Gillese Dyreka zrežíroval Jiří Žák, pod jeho taktovkou si zahrají Lucie Štěpánková, Filip Cíl, Veronika Arichteva a Jaromír Nosek.

Diváci se prı mohou těšit na konfrontaci dvou mladıch párů, skrze kterou autor řeší „naivitu některıch z nás nad řešením problémů okolního světa“. Novinka vznikla pod křídly společnosti Pantheon production, takže vedle pražské Many bude k vidění třeba v Městském divadle Kladno a jistě i jinde v republice. Dle divadelní předlohy, která se ve Francii stala hrou roku, vznikl před třemi lety i stejnojmennı film.