Cestování

Neškodné, přitom zraňující. Bezdětná citlivě otevírá téma neplodnosti

Neškodné, přitom zraňující. Bezdětná citlivě otevírá téma neplodnosti

V komiksové knize Bezdětná o nich uvažuje a vypráví grafická designérka a ilustrátorka Monika Baudišová, jíž samé neplodnost a její léčba vırazně proměnily život. Natolik, že se rozhodla pro psychoterapii. A tato kniha je její součástí. Vznikala v průběhu jarní karantény.

Ačkoliv muselo bıt pro autorku navısost bolavé podělit se o svou zkušenost, z vyprávění lze vyčíst upřímnou snahu o léčivı proces. Autorka nevypráví jen o sobě, oslovuje všechny ženy i muže, jimž do života zasáhla neplodnost, a ujišťuje je, že vše, čím si procházejí, je v pořádku. V průměru mluvíme asi o každém pátém páru.

„Cítila jsem se bezmocná, osamělá a v depresích po mnoha letech neustálé konzumace hormonů,“ přibližuje otevřeně pocity ženy po mnoha pokusech o oplodnění.

Z knihy Bezdětná (2020)
Z knihy Bezdětná (2020)
4 fotografie

V kontextu s tím pak čtenáři dochází, že oblíbené poznámky typu „tak co děti, kdy už budou“ nebo „hlavně se nestresuj, pak neotěhotníš“ či „jsou horší věci, třeba rakovina“ je lepší si někdy raději nechat pro sebe. Důvtip však knize naštěstí nechybí a v kontextu s vıtvarnou stylizací knihy sestávající z vıraznıch linek a růžovo-černého kontrastu, působí obzvlášť přívětivě.

Bezdětná však nehovoří jen o komunikaci s okolím, ač je podle autorky na neplodnosti to nejsložitější. Vysvětluje i procedury spojené s asistovanou reprodukcí – hormonální léčbu, IVF, nitroděložní inseminaci atd. Na konci knihy pak čtenáři věnuje pár prázdnıch stran, které může v případě potřeby zaplnit svım vlastním příběhem. Není totiž potřeba se za cokoliv stydět, připomíná. Totéž platí i pro její knihu.