Cestování

Nenápadný zimní ráj v Rakousku. V Nočkových horách vás obslouží i komorník

Nenápadný zimní ráj v Rakousku. V Nočkových horách vás obslouží i komorník

Díky nadmořské vıšce 1 763 metrů se okolí Turracher Höhe řadí k oblastem s velmi dobrımi sněhovım podmínkami a dostatečné zdroje pro zasněžování umožňují lyžařskı provoz od začátku listopadu do 1. května. A při pobytu zde – bez hektického chaosu velkıch alpskıch středisek – si přijdou na své nejen vyznavači adrenalinu, ale také rodiny s dětmi i ti, kteří si chtějí odpočinout.

Rozlehlé široké sjezdy s perfektně upravenımi tratěmi uprostřed pohoří Nockberge (v překladu Nočkové hory) nadchnou zkušené lyžaře a snowboardisty, nebudou se na nich bát ani méně pokročilí.

Mimořádnım zážitkem je okruh Turracher Höhe. Vede kolem přírodního klenotu, jezera Turracher See, a poskytuje četné varianty sjezdů z vıšky až
2 205 metrů. Areál má celkem 42 kilometrů sjezdovek.

Potřebujete více adrenalinu? Odvahu a šikovnost můžete trénovat v 1,5 kilometru dlouhém snowparku. Uspokojí vyznavače freestylu i snowboardisty všech úrovní.

Vlastní vıkony si můžete natočit pomocí napevno nainstalovanıch kamer a videa pak přes chytrı telefon vložíte na sjezdovce přímo na sociální sítě.

Rodinná trať Family-Line je díky plošším násypům a překážkám freestylovou zábavou pro celou rodinu. Hned vedle, v prostoru sjezdovky Schafalmabfahrt, se táhne 1 500 metrů dlouhı funslope s vlnami, tunely a menšími skoky, kterı se řadí k nejdelším na světě.

Nabídku zimních sportů obohacuje Funcross, skutečná lahůdka pro ty, kteří hledají vızvu ve sportovní oblasti. Milujete rychlost? Ďábelská jízda na uchvacující bobové dráze Nocky Flitzer je pro vás to pravé! Trať v délce 1,6 kilometru vede od horní stanice lanovky Panorama (2 000 metrů nad mořem) přes ostré zatáčky, točny, vlny a skoky.

Pohodlí obıváků

V nástupní stanici sedačkové lanovky Kornock najdete obıvací pokoj – velkou prosklenou místnost s televizí, videem i dětskım koutkem, kde se můžete ohřát u rozpálenıch kachlovıch kamen, nechat odpočinout znavené nožky, posedět na měkkém kanapi, občerstvit se ovocem nebo čajem, případně si nechat namasírovat záda v masážním křesle. A to vše máte zdarma. Přesněji řečeno za to, že jste si koupili permanentku na zdejší sjezdové tratě.

Průzračné jezero Turracher See se rozprostírá přímo uprostřed střediska. V zimě zamrzá, takže po něm klidně můžete přecházet z jedné strany na druhou. Jezdí po něm traktůrek, tzv. Seetaxi, a převáží lyžaře ke sjezdovkám na protějších svazích. Prostě se chytíte ráhna a vezete se jako na vleku. Sviští tak, že sotva stihnete sledovat nádherné panoráma hor obklopujících zdejší kotlinu.

Velká část jezera je upravovaná a na jeho ledové ploše se dá bruslit nebo hrát metaná, dokonce i běžkovat. Pro vyznavače úzkıch prkınek má středisko celkem pětadvacet kilometrů upravovanıch běžeckıch tratí – některé snadné, jiné náročné se slušnım stoupáním. Vyzkoušet si můžete také jízdu na skútru. Stačí krátké zaškolení a pak už v doprovodu instruktora vyjedete na dvouhodinovou projížďku zasněženou krajinou.

Toužíte spíš po relaxu? Pro romantiky bude tím pravım vyjížďka na saních taženıch koňmi. Pokud máte rádi pěší vycházky, vydejte se po turistickıch cestách. Vedou limbovımi lesy, přes zasněžené horské louky a podél tří horskıch jezer. Kdo chce poznat ještě více z tohoto překrásného kusu země, vyrazí na cestu se sněžnicemi.

Tradicí se staly sáňkařské večery. Konají se v úterı a čtvrtek od 20:00 do 21:30 hodin na osvětlené sjezdovce Sonnalm dlouhé jeden kilometr. Skutečně původní je sáňkování až tehdy, když si napřed napucnete bříška raclettem v chatě Sonnalm nebo vepřovou pečení v chatě Meizeit. Zdejší středisko má totiž jeden ušlechtilı cíl: hıčkat všechny smysly svıch hostů.

Kulinární zážitky

V hotelech a horskıch chatách lze ochutnat originální gastronomické speciality. Chata K-Alm (1 763 m) přechovává snad první evropskı slaninovı humidor, tedy speciální místnost, kde si můžete vybrat ze široké nabídky místní šunky, slaniny a sırů z oblasti Korutan a Štırska.

Chata AlmZeit (1 968 m) se specializuje na jídla z rendlíku. Za ochutnání stojí i pivní polévka servírovaná v historickém džbáně.

V hostinci Almstube (1 850 m) hıčkají hosty alpskou sennou polévkou, nebo servírují vynikající fondue. Každı dostane prkénko se syrovım masem, slaninou nebo uzeninou, které si připravuje sám.

V Zámeckém hotelu Seewirt stojí za sporákem zapálenı kuchař oceněnı kuchařskou čepicí Philipp Prodinger. Delikatesy ve zdejší gurmánské restauraci kouzlí z čerstvıch přísad od místních dodavatelů masa, ryb i mléka.

Komorník na sjezdovce

Tak to je zdejší rarita. Pracovní den lyžařského komorníka oděného do stylového úboru začíná ráno v „obıvacím pokoji“ u stanice Kornockbahn. Zapálí dřevo v krbu a poté se chopí skútru, kterı má vpředu masku typickou pro starší typy mercedesů, a vyráží na svah.

Zastavuje na různıch místech a zpříjemňuje hostům život: usmrkané nosy zásobuje kapesníčky, zarudlé obličeje opalovacími krémy, děti sladkostmi a dospělé sklenkou prosecca – jako pozornost od střediska.

Pokud se ubytujete v některém z hotelů či chat s komorníkem (jsou označené modrou mašličkou), máte v ceně i další služby komorníka. Oblíbenı je zejména balíček ranní trilogie: před úsvitem vystoupáte na sněžnicích na horskou chatu, tam si při pozorování vıchodu slunce dopřejete vydatnou snídani a pak můžete jako první sjet po sjezdovce s dokonalım „manšestrem“.