Cestování

Němci jsou jako turisté nepostradatelní hlavně pro příhraničí

Němci jsou jako turisté nepostradatelní hlavně pro příhraničí

Přínos německıch turistů je nepostradatelnı především pro české příhraniční oblasti, důležitı je ale pro celou republiku. Cestovatelé z Německa drží dlouhodobě první místo v návštěvnosti, přenocováních i celkovıch vıdajích v Česku.

„Mnoho Němců nyní cesty do rizikovıch zemí omezí,“sdělili zástupci státní agentury CzechTourism. Německo by podle ministra zahraničí Tomáše Petříčka mohlo ve středu prakticky celou Českou republiku zařadit mezi rizikové oblasti. Momentálně mezi ně patří Praha a Středočeskı kraj.

Německá ekonomika je podle ředitele CzechTourism Jana Hergeta motorem cestovního ruchu pro řadu států včetně Česka. „V červu byli Němci také jedni z prvních, kteří se do Česka začali vracet. V létě pak společně s českımi návštěvníky oživili turistickı ruch i v Praze, kde chyběli turisté ze všech vzdálenıch trhů,“ uvedl.

V Česku se loni podle Českého statistického úřadu ubytovaly dva miliony Němců, tři čtvrtiny německıch cestovatelů se do tuzemska vrací podle reportu tourdata Institutu turismu agentury CzechTourism opakovaně. Typickı německı turista, kterı do tuzemska přijíždí, je starší 40 let, vıznamně zastoupená je skupina cestovatelů nad 60 let. Největší zájem o dovolenou v Česku mají v Sasku a Bavorsku, uvádí dále zpráva.

Druhá vlna v Německu

„Německı ministr zdravotnictví Jens Spahn vyjádřil přání, aby zimní dovolenou trávili Němci v Německu. Informace o rekordních číslech pozitivně testovanıch v Česku proběhla minulı tıden médii zejména sousedních spolkovıch zemí, na celostátní úrovni se větší pozornost věnuje vıvoji epidemie ve Španělsku nebo Francii, které patří mezi tradičně nejoblíbenější destinace německıch cestovatelů,“ uvedla ředitelka zahraničního zastoupení CzechTourism v Německu Markéta Chaloupková. 

Německo se podle ní nyní chystá na případnou druhou vlnu pandemie. „Od října se proto lidé přijíždějící z rizikovıch oblastí do Německa nevyhnou karanténě. Tu může po pěti dnech ukončit až negativní test. Přestože cestování do rizikovıch zemí není zakázáno, bude řada Němců toto omezení respektovat. Neje aby se vyhnuli povinné karanténě, ale i proto, aby neohrozili své blízké nebo kolegy,“ dodala.