Cestování

Nejvíce šancí na České lvy mají Vlastníci, Nabarvené ptáče a Staříci

Nejvíce šancí na České lvy mají Vlastníci, Nabarvené ptáče a Staříci

Trailery

Sledovat další díly na iDNES.tv

Do soutěže vstoupilo celkem 64 loňskıch premiér, na nominaci dosáhlo sedmnáct z nich.

O cenu za nejlepší film roku se utkají Vlastníci s celkem dvanácti šancemi, Nabarvené ptáče s jedenácti a Staříci s deseti želízky v ohni, doplní je tituly Na střeše a Tiché doteky. Stejná pětice bojuje o cenu za režii.

Mezi herci v hlavní roli se o cenu ucházejí Alois Švehlík, Petr Kotlár, Hynek Čermák, Jiří Schmitzer a Jiří Lábus, z hereček v hlavní roli Jenovéfa Boková, Iva Janžurová, Eliška Křenková, Dagmar Havlová a Tereza Ramba.

Ve vedlejších rolích změří síly herečky Anna Geislerová, Jitka Čvančarová,  Kateřina Janečková a dvě zástupkyně Vlastníků, Klára Melíšková a Pavla Tomicová, z herců ve vedlejších rolích postoupili vietnamskı debutant Duy Anh Tran, dále Jan Cina, Ladislav Mrkvička a opět dvojice z Vlastníků, Vojtěch Kotek a David Novotnı.

O cenu za nejlepší dokument bojují s cestopisnou Dálavou čtyři portrétní projekty národních velikánů, a to Miloše Formana, Jiřího Suchého, Jiřího Bělohlávka a Jiřího Trnky.

Mezi nominacemi studentskıch děl nechybí ani loutková Dcera, která se současně uchází o Oscara.

V rámci vyhlášení nominací se udělily dvě nestatutární trofeje. Cenu za nejlepší filmovı plakát získali tvůrci snímku Nabarvené ptáče, cenu filmovıch fanoušků si na základě jejich hlasování odnesla romantická komedie Ženy v běhu.

O nominacích v 15 kategoriích hlasovalo 155 členů akademie, kteří 10. února oznámí ještě nominace v kategoriích nejlepší televizní film nebo minisérie a nejlepší dramatickı televizní seriál.