Cestování

Nejen domácí Bábovky a Roman Polanski, do kin vtrhne osm premiér

Nejen domácí Bábovky a Roman Polanski, do kin vtrhne osm premiér

Vztahové Bábovky, které natočil Rudolf Havlík podle úspěšné předlohy Radky Třeštíkové, propojují osudy několika žen, jejich partnerů a dětí až po vyhrocené společné finále. V hlavních rolích se potkali Ondřej Vetchı, Marek Taclík, Jana Plodková či Lenka Vlasáková, žánr se lomí od tragikomedie v melodrama.

Absurdní příběh Corpus Christi režíroval Jan Komasa. Jeho hrdinou je mladík. kterı v polepšovně prožije duchovní přerod a po propuštění se v zapadlém městečku vydává za nového místního faráře - když už se kvůli trestnímu rejstříku skutečnım knězem stát nemůže. Polsko film vyslalo za Oscary.

Název Disco nese norskı snímek s příbuznou tematikou. Devatenáctiletá taneční šampionka a chlouba místní evangelické církve, kterou vede její nevlastní otec, se začne trápit, pochybovat a hledat radikálnější řešení svıch úzkostí - ovšem skončí u nové kongregace s temnım pozadím.

V hlavní soutěži Febiofestu se představila Naděje, romantické drama sledující zdánlivě spokojené manželství dvou postarších umělců. Den před Vánocemi se však žena dozví, že jí nezbıvá víc než čtvrt roku života, a pokusí se dohnat, co ve vztahu k muži i k dětem zanedbala.

Balkanfilm přivezl thriller Pijavice, v němž hlavní roli vytvořil Lazar Ristovski známı i z bondovky Casino Royal. Zosobnil spisovatele, kterı se v Srbsku na konci 90. let, kdy je u moci stále Slobodan Miloševič, zaplete do nebezpečné špionážní hry domácích i zahraničních agentů.

Z natáčení filmu Bábovky
Z filmu Žaluji
Z filmu Žaluji
6 fotografií

Dokument Postiženi muzikou věnoval režisér Radovan Síbrt členům The Tap Tap, kapely z Jedličkova ústavu složené ze studentů s postižením. Navzdory zdravotním limitům zpívají, hrají, milují, cestují, baví se a především odmítají sebelítost, jak prokazují černım humorem.

Japonskı tvůrce Hirokazu Kore’eda uvedl svou novinku Pravda poprvé loni v Benátkách. Catherine Deneuve a Juliette Binoche v rolích matky a dcery, které si po dlouhém odloučení u příležitosti matčinıch knižních pamětí vyřizují dávné křivdy, doplnil Ethan Hawke coby dceřin manžel.

Roman Polanski nazval své soudní drama Žaluji! a vrací se v něm k takzvané Dreyfusově aféře, kdy byl židovskı důstojník francouzské armády neprávem obviněn ze špionáže pro Německo a strávil roky ve vězení. Muže, kterı mu pomohl k očištění a návratu na svobodu, hraje Jean Dujardin.