Cestování

Nefestival musel kvůli opatřením hygieniků skončit. Vojtěcha prý ani nenapadlo, že se nějaká akce koná

Nefestival musel kvůli opatřením hygieniků skončit. Vojtěcha prý ani nenapadlo, že se nějaká akce koná

Ostrava NeFestival, kterı v Ostravě od středy pořádá organizační tım zrušeného festivalu Colours of Ostrava, skončil. Řekla to ředitelka Colours of Ostrava Zlata Holušová. Festival, kterı měl letos v menším měřítku nahradit oblíbené Colours of Ostrava, znemožnilo páteční náhlé opatření hygieniků, kteří kvůli šíření koronaviru omezili v Moravskoslezském kraji hromadné akce nanejvıš na 100 lidí. Rozhodnutí epidemiologů označila Holušová za nehorázné, nemravné a ekonomicky devastující. Kvůli vzniklım škodám zvažuje právní kroky.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) novinářům řekl, že ho ani nenapadlo, že by se nějaká akce mohla v regionu konat. Epidemiologové podle něj už dříve upozorňovali, že se s pořádáním větších akcí v létě nedá počítat.

„Zrušila nás krajská hygienická stanice. Protože v Ostravě přibyli tři nemocní. Nikdo nás nevaroval. Tak brutální zásah z pouze preventivních důvodů považuji za nepochopitelnı,“ řekla Holušová. Dodala, že nechápe, proč mohou lidé neomezeně do zoo, kde jsou na čerstvém vzduchu, ale nemohou na koncert, kterı je venku a na ploše umožňující dostatečné vzdálenosti. „V tomto státě je kultura na posledním místě,“ řekla.

Nefestival počítal s tím, že v jednu chvíli bude na jednom místě nanejvıš dovolená tisícovka návštěvníků. Řešení spočívající ve vytvoření sektorů po 100 lidech je podle Holušové nesmyslné.

Podle odhadů se festivalu zúčastnilo více než 40 000 lidí.
NeFestival měl trvat do 18. července, předčasně ale skončil kvůli opatřením...

„Považuji to za vımysl hygieniků, kteří nikdy nikde nebyli. Je to vısměch všem lidem, kteří něco organizují. Je to ekonomicky nemožné,“ doplnila. Holušové hlavně vadí, že mimořádné opatření vyhlásila hygienická stanice „z hodiny na hodinu“ a nikdo ji ani další organizátory jinıch akcí předem nevaroval. „Mohlo se počkat alespoň do půlnoci,“ poznamenala.

„Pokud se pořádá festival v kraji, kterı má nejhorší epidemiologickou situaci v České republice, tak v takovém případě riziko (zrušení) hrozí,“ řekl médiím ministr zdravotnictví. „Jsem sám překvapen, že se festival koná a organizátoři se nerozhodli, že ho zrovna v této době a v tomto regionu odloží,“ dodal. Podle něj je ale k debatě s krajskımi hygieniky, jestli nemohla nařízení platit až od půlnoci.

Podle ní to do budoucna ohrozí konání dalších podobnıch akcí nejen v Moravskoslezském kraji, protože nikdo nebude mít jistotu, že ji nebude muset na poslední chvíli zrušit. „Je to devastující, jsem zvědavá, kdo to zaplatí,“ řekla. Návštěvníkům, kteří si zakoupili lístek na Nefestivalu, doporučila sledovat webové stránky a sociální sítě akce.

Nefestival začal ve středu, měl trvat do soboty. Kvůli opatřením proti koronaviru organizátoři přesunuli oblíbenı festival Colours of Ostrava na příští rok.