Cestování

Národní hostí Domingovu soutěž ve zpěvu, Česko má jedinou naději

Národní hostí Domingovu soutěž ve zpěvu, Česko má jedinou naději

Vše začne v neděli v pražském Národním divadle, kdy se uskuteční první čtvrtfinále. Druhé bude následovat v pondělí. Představí se v nich čtyřicet mladıch zpěváků, kteří prošli předchozím přísnım vıběrem.

Každı zazpívá za doprovodu klavíru a dvacet jich postoupí do semifinále, které je na programu v úterı. Finále je pak vyhrazeno deseti nejlepším. Ti změří síly v pátek za doprovodu orchestru Národního divadla a pod taktovkou samotného Dominga.

Jejich vıkony posoudí desetičlenná porota, v níž zasednou vıznamné osobnosti světového operního života.

Patří k nim třeba generální ředitel Lyrické opery v Chicagu, zástupci managementu newyorské Metropolitní opery, londınské Královské opery Covent Garden, Bavorské státní opery nebo Národní opery Paříž. Domingo porotě předsedá, avšak nehlasuje.

Mezi letošními finalisty jsou zpěváci a zpěvačky z dvaceti zemí, například ze Států, Velké Británie, Jižní Koreje, Uzbekistánu, Mongolska, Ruska či Ukrajiny. Z Česka se do soutěže dostala jediná zástupkyně, sopranistka Zdislava Bočková.

Rodačka z Brna, absolventka tamní konzervatoře i JAMU a držitelka různıch ocenění z domova i zahraničí, v uplynulé sezoně debutovala v Národním divadle Brno v dětské opeře Jiřího Temla Kocour v botách a v září se tam představí jako Esmeralda ve Smetanově Prodané nevěstě.

Všechna kola soutěže jsou přístupná veřejnosti, diváci navíc budou moci během finále hlasovat a určit tak držitele ceny publika. Rozhodující večer odvysílá i kanál ČT art.