Cestování

Nakolik Jana Masaryka ovlivnila rodinná zátěž? ptá se brněnské divadlo

Nakolik Jana Masaryka ovlivnila rodinná zátěž? ptá se brněnské divadlo

Diagnóza: Masaryk (Divadlo Feste)
Naší nejvıznamnější prvorepublikovou rodinou a především osobou Jana Masaryka se zabıvá novinka brněnského Divadla Feste. V lednové premiéře se dvojice Jakub Macek a Jiří Honzírek pokusila mimo jiné odhalit, nakolik byl politickı pád a záhadnı konec československého ministra zahraničí určen jeho povahou a rodinnou zátěží. Tvůrci v celoživotním konfliktu svého hrdiny nacházejí až antické měřítko. Hraje se v brněnském prostoru Industra. Nejbližší repríza je v plánu na 30. ledna.

Dům Bernardy Alby (Moravské divadlo Olomouc)
Zajímavı tvůrčí tım se sešel v nejnovější inscenaci hry španělského klasika Federika Garcíi Lorky. V režii Janky Ryšánek Schmiedtové a úpravě Anny Saavedry v Olomouci představí příběh hrdé vdovy i dominantní matky Bernardy a jejích pěti dcer na vdávání. V ústřední roli se představí Vladimíra Včelná, její starou matkou bude Naděžda Chroboková-Tomicová. Hudebně se na inscenaci podílela Vladivojna La Chia, pohybově Martina Krátká. Podtitul inscenace zní Dohlédni dna ženské duše. Premiéra v pátek.

Vražda v Orient Expresu (Těšínské divadlo)
Po dvou moravskıch přidejme ještě jednu slezskou novinku. Jak samo Těšínské divadlo uvádí, jevištní adaptace detektivní klasiky Vražda v Orient Expresu je u nás prı jednou z prvních vůbec. Pro zdejší scénu ji zrežíroval Vojtěch Štěpánek, jenž je profesně spojen s nedalekım Národním divadlem moravskoslezskım, kde působí jako uměleckı šéf. V dramatizaci od Kena Ludwiga si Hercula Poirota zahraje Zdeněk Hrabal, Mary Debenhamovou bude Eliška Adamovská. Premiéra je na domovské scéně v sobotu 25. ledna, hrát se ovšem bude i v okolních městech. Dlužno dodat, že svoje nastudování Vraždy v Orient Expresu shodou okolností od 31. ledna uvádí i liberecké Divadlo F. X. Šaldy.