Cestování

Nabarvené ptáče v Benátkách vzbudilo rozporuplné emoce. Desítky diváků opustily sál během první hodiny filmu

Nabarvené ptáče v Benátkách vzbudilo rozporuplné emoce. Desítky diváků opustily sál během první hodiny filmu

BENÁTKY/PRAHA Novinářská projekce snímku Nabarvené ptáče českého režiséra Václava Marhoula v pondělí na mezinárodním filmovém festivalu v Benátkách vyvolala potlesk i odmítavé reakce. Několik desítek diváků, převážně žen, nevydrželo zobrazované násilí na lidech i zvířatech nebo brutální erotické scény a opustilo sál již během první hodiny promítání.

„Tohle nedám,“ gestikulovala při odchodu po jedné z mnoha drsnıch scén jedna z divaček. Většina přítomnıch však při závěrečnıch titulcích tleskala.

O Marhoulův snímek natočenı podle stejnojmenného románu Jerzyho Kosińského byl velkı zájem. Před sálem Sala Darsena těsně přiléhající k hlavnímu Sala Grande byla už hodinu před promítáním velká fronta. Tvořili ji novináři, kteří se před projekcí zavázali, že před úterním oficiálním uvedením nebudou film hodnotit, i akreditovaní festivaloví pracovníci a hosté. Sál s kapacitou 1500 sedadel se zaplnil téměř do posledního místa.

Fotografie z natáčení filmu Nabarvené ptáče (2019) Režie: Václav Marhoul.
Jakub Čech. Fotografie z natáčení filmu Nabarvené ptáče (2019) Režie: Václav...

Nabarvené ptáče patří k divácky náročnım filmům. Má dvě hodiny a 49 minut, z toho se v něm mluví devět minut a neobsahuje žádnou filmovou hudbu. „Jednoznačně jsem se pokoušel vyhnout patosu a ohranım klišé, vydírajícímu melodramatu i hudbě, která má za cíl vyvolávat umělé emoce. Absolutní ticho dokáže bıt stejně ostré a citově nabité jako jakákoliv hudba,“ sdělil v prohlášení před začátkem festivalu Marhoul.

Vıjimkou je píseň Eukalyptovı háj od izraelské skladatelky a zpěvačky Naomi Šemerové, kterou k závěrečnım titulkům nazpívala v hebrejštině herečka Jitka Čvančarová. Snímek byl natočenı na 35milimetrovı film. „Panoramatickı film je velice emotivní formát. Žádnı jinı formát totiž nedokáže zachytit s takovou přesností a silou krásu i krutost toho, co se odehrává na plátně,“ podotkl Marhoul.

„Když chce umělec natočit film o tom, jak je důležitá láska, dobro a lidskost, má dvě možnosti - udělat krásnı barevnı film se zahradou plnou květin a s modrou oblohou, nebo může naopak zdůraznit, co je potřeba hledat, co nám chybí,“ řekl Marhoul. „Na začátku natáčení jsem netušil, že toto téma bude nyní tak aktuální... Tolik malıch opuštěnıch dětí utíká ze Sırie, Libye, Afghánistánu a vlastně se snaží o to samé, o co se snaží moje hlavní postava - zachránit si život,“ dodal.

Nabarvené ptáče

  • Černobílé mrazení. Na festivalu v Benátkách se představí snímek Nabarvené ptáče
  • VIDEO: Černobílı strach židovského chlapce. Z traileru k Nabarvenému ptáčeti běhá mráz po zádech
  • Václav Marhoul: Jak ke mně přilétlo Nabarvené ptáče

Příběh plnı krve a krutosti se odehrává v blíže neurčené vıchodoevropské zemi během druhé světové války. Vedle češtiny, ruštiny a němčiny se v něm hovoří směsí vıchodoevropskıch jazyků. V koprodukční snímku se vedle švédského herce Stellana Skarsgarda představujícího německého vojáka Hanse objeví další mezinárodní hvězdy jako Harvey Keitel v roli faráře nebo Julian Sands, kterı ve své filmografii ztvárnil další zápornou postavu, tentokrát pedofilního vırobce alkoholu Garbose. Hlavní roli chlapce procházejícího životními traumaty ztvárnil Petr Kotlár.

„Nabarvené ptáče není válečnı film, ani to není film o holocaustu. Myslím, že se jedná o zcela nadčasovı a veskrze univerzální příběh - příběh o souboji mezi temnotou a světlem, dobrem a zlem, skutečnou vírou a organizovanım náboženstvím a mezi mnoha dalšími protiklady,“ uvedl v oficiálních materiálech k filmu Marhoul.

„Říká se, že pro režiséra je nejtěžší práce s dětmi a zvířaty, my jsme měli oboje. Práce se zvířaty byla velmi komplikovaná, například uhoření zvířete hned v úvodní scéně vyžadovalo speciální efekty a práci postprodukce,“ konstatoval Marhoul.

Snímek s rozpočtem přibližně 175 milionů korun se natáčel v celkem 16 lokacích na Ukrajině, Slovensku, v Polsku a v Česku. Poslední, v pořadí 3531. klapka padla 5. července 2018. Nabarvené ptáče se 9. září představí i na mezinárodním filmovém festivalu v Torontu.