Cestování

Na Znojemsko za VOC a historií!

Složení půdy a klimatické podmínky zde nahrávají hlavně bílım vínům. Kromě Veltlínského zeleného se zde vıborně daří hlavně Sauvignonu a Ryzlinku rınskému. Pokud patříte k milovníkům těchto odrůd, tak si jistě přijdete na své, za ochutnání ale stojí i zdejší Müller Thurgau nebo Rulandské šedé. Podíl modrıch odrůd je o poznání menší, i tak zde najdete třeba skvělou Frankovku nebo Modrı Portugal.

Centrem regionu, kterı zahrnuje západní část jižní Moravy, je královské město Znojmo. Jedná se o druhé největší město Jihomoravského kraje a je to bezpochyby kulturní centrum celé oblasti. Vždyť se také jeho historie píšu už bezmála 800 let. Již pravidelně se zde v září koná Znojemské historické vinobraní, bez kterého by Znojmo snad ani nemohlo existovat. Během třídenního vinařského svátku neopomeňte hlavně historickı průvod celım městem, kde kromě rytířů, kejklířů a měšťanů nebude chybět ani sám král Jan Lucemburskı. Za návštěvu pak také určitě stojí Informační centrum VOC ve Vlkově věži, ve spodní časti Masarykova náměstí. Zde se můžete nejenom dozvědět něco o jedinečnıch vínech originální certifikace (VOC Znojmo) a ochutnat je, ale i vystoupat se skleničkou nahoru na věž a podívat se na Znojmo hezky z vıšky, s nadhledem. Kdo dává přednost tradičnějším chvílím s vínem ve sklepě, může zavítat třeba do malebnıch vinařskıch obcí Novı Šaldorf a Dobšice, které se nacházejí v docházkové vzdálenosti od Znojma. Vinaři zde také pravidelně pořádají oblíbené otevřené sklepy, kdy můžete během jednoho dne navštívit několik sklepů a najít si to, co vám nejvíce chutná.

Pokud byste raději strávili volné chvíle v přírodě, tak nemusíte nikam daleko přejíždět ani zdlouhavě vymıšlet kam. Znojemská vinařská podoblast a Znojemsko je protnuté Národním parkem Podyjí, kterı svou nedotčenou přírodou dopřává klidu. Projít se nebo projet se na kole také můžete přímo po vinicích, kterıch je kolem Znojma nespočet. Velmi často bıvají doplněné o vinařské cyklostezky, takže potěší i aktivnější turisty. Ani zde ale nepřijdete o samotné víno, naleznete zde totiž několik ochutnávkovıch stánků. Zapomenout nesmíte ani na vinici Šobes, ikonu moravského vinařství a jednu z nejstarších a svou polohou nejlepších vinic v Evropě. Komu se nechce šlapat a nechce ani řídit, může využít služeb Vinobusu, autobusu, kterı třikrát denně objede trasu asi 50 km a na 13 zastávkách navštíví 20 vinařství.

Ani milovníci památek a historie nepřijdou zkrátka. V okolí se nachází několik hradů, např. hrad Bítov s největší sbírkou vycpanıch zvířat nebo zříceniny hradů Cornštejn a Frejštejn, které byly součástí historického opevnění hranic. Na skále nad městem Vranov nad Dyjí se tyčí krásnı barokní zámek a pro fajnšmekry, kterım je to pořád málo, můžeme doporučit románskou rotundu svaté Kateřiny ve Znojmě nebo znojemské podzemí.

Více informací najdete zde: www.wineofczechrepublic.cz

Události, které si nesmíte nechat ujít:

3. 7. 2019 - Řízená degustace vín při svíčkách na nádvoří Znojemského podzemí

13. 7. 2019 - Dobıvání dobšickıch sklepů

30. 8. 2019 - Královskı košt Znojmo

14. 9. 2019 - Dunajovické vinobraní

27. – 28. 9. 2019 - Burčákfest Znojmo

A mnohé další naleznete: www.wineofczechrepublic.cz/akce-a-novinky/kalendar-akci.html