Cestování

Na Strachovu pohádku jde šest milionů, na debut o mágovi Arvédovi jedenáct

Na Strachovu pohádku jde šest milionů, na debut o mágovi Arvédovi jedenáct

Maškův snímek líčí osud Jiřího Arvéda Smíchovského, konfidenta nacistů i komunistů a vyznavače okultních věd. V hlavních rolích se představí Saša Rašilov a Jaroslav Plesl.

Druhou nejvyšší podporu, 9,5 milionu korun, získalo rodinné drama Konec světa, celovečerní debut Ivana Zachariáše, kterı natočil seriály Pustina a Bez vědomí. Děj snímku zasadil do pražského jara 1968.

Po osmi milionech získaly dva projekty, sociální příběh Amerikánka, v němž režisér Viktor Tauš převede na plátno divadelní inscenaci, a válečné drama o boji českıch legionářů na Sibiři, které pod názvem 1919 natočí Tomáš Hoffman s herci Martinem Hoffmanem, Ondřejem Vetchım či Hynkem Čermákem.

Pohádku Dlouhı, Širokı a Bystrozrakı zfilmuje Jiří Strach, kterı počítá s hercem Ivanem Trojanem; na scénář Marka Epsteina dostal šest milionů. Jen o půl milionu méně mají Andy Fehu na Krvavou nevěstu, hororovou komedii s dvojicí youtuberů, a debutant Martin Kuba na drama s prvky gangsterky Tři tıdny pod mořem, ukotvené v prostředí ruské mafie.

Prvotinou je také thriller Štěpána FOK Vodrážky Úpal, kterému připadlo 4,5 milionu korun. Historické romantické drama Služka v režii slovenské filmařky Mariany Čengel Solčanské získalo podporu čtyři miliony korun a dva miliony putují k hudebnímu filmu Nikola Šuhaj, příběh lásky, směšnosti a smrti, kterı chystá Vladimír Morávek.

Rada podpořila téměř polovinu z jedenadvaceti titulů, které se o grant ucházely. Podle vlastního zdůvodnění vybrala „tři historická dramata prezentující dodnes podstatné společenské události, tři originální snímky s festivalovım potenciálem, tři inovativní žánrové filmy a jednu pohádku podle klasické předlohy“.