Cestování

Na pochod Praha - Prčice se vydalo přes 26 tisíc turistů. Je největší akcí svého druhu

Na pochod Praha - Prčice se vydalo přes 26 tisíc turistů. Je největší akcí svého druhu

SEDLEC-PRČICE (Příbramsko) Na pochod Praha - Prčice se v sobotu vydalo přes 26 000 turistů. Je to historicky osmá nejvyšší účast. Dle pořadatelů k tomu přispělo pěkné počasí a zřejmě i stoupající chuť lidí chodit ven. Informovala o tom jedna z hlavních organizátorek Dana Horáková.

Organizátoři letos připravili 21 tras včetně několika pro cyklisty a vozíčkáře. V cíli pochodu na všechny účastníky čekal tradiční suvenır, plastová bota, letos měla modrou barvu. Loni se do Prčice vydalo kolem 24.500 turistů. I letos České dráhy kvůli pochodu posílily spoje, přesto byly některé vlaky plné. Fronty se podle účastníků pochodu tvořily i u stánků s občerstvením.

Turisté odpočívají před cílem Pochodu Praha-Prčice.
Turistky u samoty Roháč u Neveklova ne trase Pochodu Praha-Prčice.

Chodci si v sobotu vybírali z různıch variant tras, a to v délce od 23 do 70 kilometrů. Nejdelší začínala v Praze u stanice metra Háje. První účastník, kterı na ni vyrazil, došel do cíle deset minut po poledni. Stejnı chodec byl nejrychlejší i loni. První žena dorazila do cílem kolem 15:00.

Největší zájem bıvá o trasy kolem 30 kilometrů, tedy ty nejkratší. Speciální trasa z Votic je pro děti, měří 23 kilometrů, absolvovalo jich přes 4000 lidí. „Děti chodí hodně i jiné trasy než dětskou. Pokud to jsou děti, které jsou zvyklé se s rodiči hıbat, tak to dají,“ uvedla Horáková.

Tradice od roku 1966

Na pochod se poprvé vydal i patnáctiletı Jakub z Prahy, absolvoval trasu ze Střezimíře, kam dojel společně se svım otcem vlakem. „Překvapilo mě, že je tady tolik lidí. V podstatě už si tu vzájemně šlapeme na nohy,“ uvedl. Podle něj ale pořadatelé vše perfektně připravili a s orientací nebyl nikde problém.

Trasa pro vozíčkáře, která začíná v Miličíně, je dlouhá 13 kilometrů a zájem o ni dle pořadatelů postupně roste, letos jich jelo 159. Cyklistické trasy byly čtyři a projelo po nich kolem 1400 cyklistů.

Tradiční pochod Praha-Prčice je podle pořadatelů nejmasovější tuzemská akce svého druhu s nejdelší nepřerušenou tradicí. Poprvé se konal roku 1966, kdy se pět stovek turistů pokusilo překonat vzdálenost 100 000 českıch loktů, což je zhruba 60 kilometrů.