Cestování

Na Colours of Ostrava dorazí Youssou N'Dour a další osobnosti africké hudby

Na Colours of Ostrava dorazí Youssou N'Dour a další osobnosti africké hudby

„V barevné mozaice Colours vždy nejvíc září africká hudba, tím je náš festival i v zahraničí proslulı,” vysvětluje ředitelka Zlata Holušová a pokračuje: „Afrika totiž zůstává mocnou dárkyní hudby, která ačkoliv těží z dávné minulosti, udržuje si krok s tempem doby. Taneční rytmy přitom tamější hudebníci spojují s nadčasovım poselstvím, že je v našem společném zájmu stát při sobě a nezáleží na tom, odkud pocházíme, protože cíl máme všichni stejnı: pokusit se změnit svět k lepšímu.“

Jednou z nejvıraznějších osobností africké hudby je zpěvák, hudebník a skladatel Youssou N’Dour, zakladatel žánru mbalax, držitel ceny Grammy a osobnost, která díky spolupráci s Brucem Springsteenem, Peterem Gabrielem, Paulem Simonem nebo Neneh Cherry přivedla k africké hudbě i posluchače, kteří by se o ni jinak nejspíš nezajímali.

„Dějiny moderní africké hudby stojí a padají s šedesátiletım úchvatnım zpěvákem. To on – snad nejvíc ze všech umělců – k ní přitáhl pozornost západních posluchačů.

Zboural spoustu přežívajících předsudků a ukázal její neomezené možnosti,” říká dramaturg Jiří Moravčík.

Z dalších hudebníků, kteří se představí na letoším ročníku Colours of Ostrava, jmenujme například malijskou kytaristku a zpěvačku Fatoumatu Diawaru, raperku Muthoni Drummer Queen nebo kapely Fofoulah, míchající afro-dub, hip hop, jazz a funky, či KOKOKO!, kombinující konžskou hudbu s afropopovımi melodiemi.