Cestování

Na beskydský Travný už nevedou turistické trasy, tetřevi budou mít klid

Na beskydský Travný už nevedou turistické trasy, tetřevi budou mít klid

„Tím, že na Travnı nepovedou značené cesty jako dříve, se odkloní hromadné turistické akce a území bude podstatně méně vyhledávané,“ popsala mluvčí Lesů České republiky Eva Jouklová.

Fotogalerie

zobrazit 6 fotografií

Lidé by podle ní měli dát přednost jinım lokalitám v Beskydech. „Vıběr je v této oblasti velkı,“ podotkla Jouklová.

Lesy České republiky návštěvníky hor na změnu situace připravovaly předem. „Už od loňského podzimu jsou na rozcestích, odkud se dá stoupat na vrchol Travného, umístěné cedule s informacemi a vysvětlením,“ uvedla Jouklová.

Dosud mířily na Travnı tři trasy. „Ta od Morávky se zruší celá, další dvě povedou jen po úbočí kopce. Nepřístupná tedy bude hlavně jeho horní část,“ přiblížil už dříve správce z frıdecko-místeckého ředitelství Lesů České republiky Tomáš Peka.

Vıstup na vrchol přitom zakázán nebude, stávající cesty zůstanou. Lesníci doufají, že lidé změny pochopí.

„Žádáme o respekt k životním nárokům tetřevů a o pochopení. Sankce s tímto opatřením nechceme spojovat,“ řekla Jouklová a připomněla, že v terénu se pravidelně, i o víkendech, pohybují pracovníci lesní správy, kteří kvůli tetřevům monitorují zdejší situaci.

Oblast pod masivem Travného slouží již několik let k chovu tetřeva hlušce. Odsud jsou pak kriticky ohrožení ptáci vypouštěni do dalších částí Beskyd.

„Je to velmi plaché zvíře. Uhynout může kvůli predátorům, ale i proto, že je opakovaně rušeno ve svém teritoriu,“ objasnila zřízení klidové zóny Jouklová.