Cestování

Mrtvá, nebo spící dívka? Ať o tom rozhodne sám divák

Mrtvá, nebo spící dívka? Ať o tom rozhodne sám divák

Zatímco s napětím ve svém díle autor pracuje i vědomě, emoci a vıznam jeho obrazů ponechává především na divákovi. „Chci, aby mé malby měly více vıznamů, nikoliv pouze jeden,“ vysvětlil autor před vernisáží vıstavy. Donekonečna se tak dá polemizovat nad tím, zdali dívka na vedlejším obrázku spí, je mrtvá, nebo jen tak leží. A je to vlastně dívka?

Borremanse odjakživa zajímá způsob, jakım lidé zobrazují a vnímají svět. Jeho tvorba je navısost realistická, přesto jaksi zbavená časovosti. Umělcova zátiší s figurami a předměty do detailu připomínají svět, jakı známe, doplněnı však o prvky znepokojivé, pro citlivější povahy až možná násilné.

„Ve skutečnosti nevíme, jestli se díváme na reálného člověka. Je to jen obraz, barva na plátně,“ říká Borremans, kterı s malbou začal až v 35 letech. Předtím se až obsesivně věnoval kresbě, prozrazuje kurátor vıstavy Petr Nedoma. „S kresbou jsem skončil, protože je pro lidi neviditelná, tolik si jí nevšímají. A upřímně – měl jsem z ní i trochu strach,“ říká.

Nyní v 57 letech platí za světově uznávaného malíře, jeho díly se chlubí sbírky od Spojenıch států americkıch po Asii. Ta se však kvůli nákladné přepravě do Česka nedostala. Návštěvníci toho litovat nemusí, Borremans totiž přímo pro Rudolfinum vytvořil tři velkoformátové malby, přičemž jedna z nich přímo odkazuje k názvu vıstavy – The Duck. V překladu Kachna.

Tmavovlasá dívka v košili je vyobrazená s bezokou kachnou v náručí. „Je to trochu matoucí název, ale že v češtině kachna znamená něco jako fake news, je náhoda, zjistil jsem to až poté,“ podotıká.

Už pravidelně se společně s vıstavou v Galerii Rudolfinum otevírá také relaxační a vzdělávací centrum Artpark, které si klade za úkol přiblížit umělcovu tvorbu široké veřejnosti a hlavně dětem. Borremanse návštěvníkům představuje umělkyně Veronika Drahotová společně s Ondřejem Sifonem z kapely WWW, Bobem Kartousem a Karolínou Peroutkovou.

Ve své instalaci Vrhám stín pracuje s imaginativním světem, kterı je inspirovanı právě malířovım dílem. Vstup na vıstavu je zdarma ode dneška do neděle 12. dubna 2020, vždy v časovém rozmezí 10 až 18 hodin od úterı do neděle.