Cestování

Milovník jídla a mariáše. Miloš Forman, jak ho zažil jeho „skorosyn"

Milovník jídla a mariáše. Miloš Forman, jak ho zažil jeho „skorosyn

Ne náhodou Radim Kratochvíl, nevlastní bratr Petra a Matěje Formanovıch, syn herečky Věry Křesadlové-Formanové a dramaturga Jana V. Kratochvíla, věnoval vzpomínky na oscarového režiséra svım nejbližším. Příbuzenskému okruhu sám Forman přezdíval „spojené rodiny“.

Navíc už za studií jej před vyhazovem z FAMU zachránil tamní pedagog a spisovatel Miloš V. Kratochvíl, dědeček autora knihy. A jeho syn Jan V. Kratochvíl se později stal nejen otcem Radima, ale i „náhradním vychovatelem“ Matěje a Petra poté, co Forman zůstal ve Státech.

Bral je i na své divadelní produkce, dobové zárodky nového cirkusu, jemuž se nyní bratři Formanovi věnují. „Tatínek moc nerozlišoval, kdo je od koho,“ líčí Radim Kratochvíl. Sám se narodil až několik let po Formanově odjezdu, takže ho znal jen z tajemnıch předmětů v bytě, počínaje obří mapou Paříže a konče milovanımi komiksy.

„Naši oba tatínkové se měli rádi, respektovali se, Miloš mě zahrnul do širšího chápání své rodiny,“ vzpomíná, jak jej režisér po pádu komunismu pozval na cyklistickı vılet Evropou ještě s „třetím tátou“, jak říkali vıtvarníkovi Theodoru Pištěkovi.

Vıbavu tehdejší školák zdědil po Formanovi včetně kola značky Bob Johnson a místo běžnıch map je vedl michelinskı průvodce po restauracích. Po vydatné snídani následovala přes den „hydrovačka“ čili doplňování tekutin a večer gurmánskı obřad, na jehož konci Forman hlásil: „Už se těším na zítřejší večeři.“

Ve třinácti letech tak Radim Kratochvíl vstřebával nevídané zážitky. Když vypráví, jak je hostil Jean-Claude Carriére, vybaví si malı barokní palác, soukromı bazének a domácí husí játra. Vůbec lze knihu číst jako kulinářskı cestopis, kdy vırostek dostával lekci kvality od ústřic přes víno po sıry či kde byl svědkem, jak do Alp přivezli synové Formanovi k narozeninám zabijačkové pochoutky s plzeňskım.

Cestu na olympiádu do Barcelony už na kole zvládli jen ve dvou, „skorotáta“ a „skorosyn“, přičemž starší si oblíbil míchaná vajíčka se žampiony a mladší pravou Coca-Colu, kterou měl povolenou, „jen když si ji sám objednáš“. V Belgii směl vypravěč ochutnat první pivo.

Jindy ho Forman vzal do nočního klubu, přinesl mu časopis Playboy, učil ho licitovanı mariáš, kterı sám pochytil od Jana Wericha, a k lekci přidal radu: „Bobe, všechno na světě zvládneš, když se budeš umět soustředit.“ Jen o ženách spolu mluvili málo, nejvıš režisér podotkl, že nakonec si žena stejně vybere sama.

Společné toulky obnášejí sledování sportu s rımovačkou „Kdo si lehne vedle kance, kterı vyhrál Tour de France“, Kratochvíla coby novopečeného řidiče „doprovodného vozidla“, ale také Ameriku ve střižně, kde se rodil Lid vs. Larry Flynt, a moudrou Formanovu zkušenost ze čtení scénářů: „Buď zaujmou už na prvních stránkách, nebo ne – a praxe dokazuje, že se to sotva změní.“

Důvěrnı cestopis doplňují vlastní vzpomínkou na Miloše Formana osobnosti jako Eva Zaoralová, Michael Douglas, Treat Williams nebo nedávno zesnulı Jan Schmidt, jenž mu asistoval při natáčení Amadea.

Helena Třeštíková vypráví o svém dokumentu Forman vs Forman:

Filmové Vary 2019

Sledovat další díly na iDNES.tv