Cestování

Mezi nominacemi na Grammy jsou i nahrávky s českou stopou

Mezi nominacemi na Grammy jsou i nahrávky s českou stopou

Nahrávka českého dirigenta Jakuba Hrůši a houslisty Augustina Hadelicha Bohemian Tales byla nominovaná na cenu Grammy. Album houslovıch skladeb Antonína Dvořáka, Josefa Suka a Leoše Janáčka Bohemian Tales vzniklo ve spolupráci se Symfonickım orchestrem Bavorského rozhlasu.

„Naplňuje mě v poslední době trvale radostí a hrdostí, jakıch prvotřídních a celosvětovıch úspěchů se dostává nádherné české hudbě. Dosahuje u lidí rozechvění, posluchači mají husí kůži, jsou dojatí a naplnění ryzím citem a obdivem,“ uvedl k nominaci Hrůša. „A když tyto pocity mají i odborníci, je to ještě o to pozoruhodnější. Jsem opravdu šťastnı, že můžu přispívat k slávě české hudby ve světě,“ dodal.

Beyoncé s cenou za nejlepší urban album (Grammy Awards, Los Angeles, 12. února 2017)
Těhotná Beyoncé na udílení cen Grammy (Los Angeles, 12. února 2017)
Dirigent Jakub Hrůša provedl s Českou filharmonií na Dvořákově Praze Sukova Asraela.
6 fotografií

Jakub Hrůša a Augustin Hadelich spolu poprvé provedli Dvořákův houslovı koncert v roce 2017 za doprovodu Newyorské filharmonie. New York Times Hrůšu označily za dirigenta s tryskově rychlım kariérním vzestupem a Hadelicha za jednoho z nejlepších houslistů své generace.

Tentıž tandem, tentokrát za doprovodu Symfonického orchestru Bavorského rozhlasu, nyní nahrál Dvořákův koncert pro vydavatelství Warner Classics. Na albu Bohemian Tales je Hrůša a Hadelich doplnili komorními skladbami nejen Antonína Dvořáka, ale i dalších dvou českıch autorů Josefa Suka a Leoše Janáčka. „Každı z těchto tří skladatelů se jedinečnım způsobem zapsal do historie české klasické hudby,“ podotkl Hadelich.

Mezi nominovanımi je i album All Rise amerického zpěváka Gregory Potera, na němž se podílel pianista Ondřej Pivec, skladatel, producent a od roku 2009 občan USA. S Porterem se podílel na jeho albu Take Me To The Alley, v roce 2017 vyznamenané cenou Grammy za nejlepší jazzové vokální album.

Letošním nominacím na Grammy vévodí zpěvačka Beyoncé, má šanci v devíti kategoriích včetně nahrávky a skladby roku. Šest nominací mají zpěvačky Taylor Swift a Dua Lipa a rapper Roddy Ricch. Šanci získat cenu za nejlepší album mají britští Coldplay.

Slavností vyhlášení proběhne 31. ledna 2021, průvodcem večera bude herec a spisovatel Trevor Noah.