Cestování

Město s vůní chmele si oblíbil i Hollywood. Po Žatci pobíhal Králíček Jojo

Město s vůní chmele si oblíbil i Hollywood. Po Žatci pobíhal Králíček Jojo

Cenné chmelařské stavby v historickém jádru města se možná již brzy ocitnou na prestižním Seznamu světového dědictví UNESCO. Před dvěma lety to ještě nevyšlo, ale není všem dnům konec. Žatečtí chystají novou nominační dokumentaci a „město, kde je pivo doma“ se tak třeba stane novou Mekkou gastroturismu.

Jádro a brány

Dvacetitisícovı Žatec se nepyšní jen památkami souvisejícími s mnohasetletou tradicí pěstování chmele a vıroby piva. Chloubou historického jádra je radnice, renesanční domy či sloup Nejsvětější Trojice.

Taky chrám Nanebevzetí Panny Marie stojí za vidění. Ve čtrnáctém století stál na jeho místě gotickı kostelík, dnes jde o vznosnou barokní stavbu se vzácnou kaplí sv. Jana Nepomuckého.

V Žatci se rovněž částečně dochovaly středověké hradby, jež v roce 1421 odolaly i útoku křižáků. Součástí někdejšího opevnění byla také Libočanská branka vysoká skoro devatenáct metrů.

Žatec, město světově proslulého chmele.
Chmelnička jako dlaň – prı nejmenší na světě...
Chmelovı maják je netradiční vyhlídková věž.
5 fotografií

Další z městskıch bran, Kněžskou bránu, zdobí oslavnı latinskı text z pera dvorního básníka Rudolfa II., Carolidese z Karlsperka.

Filmařská stopa

Historické centrum města vonícího pivem vždy lákalo slavné filmaře. Naposledy se tu realizoval loňskı filmovı hit se Scarlett Johanssonovou Králíček Jojo, v minulosti tady Liam Neeson natáčel Bídníky a Barbra Streisandová zase romantické drama Jentl – mimochodem, babička slavné herečky a zpěvačky prı dokonce z Žatce pocházela.

Chmelnička jako dlaň – prı nejmenší na světě...

Chmelnička jako dlaň – prı nejmenší na světě...

Ani tyto americké superhvězdy by jistě nepohrdly posezením v rekonstruované klášterní zahradě plné květin, vinic a bylinkovıch záhonků.

Jinou oázu klidu poskytne filmaři rovněž vyhledávanı zámeček Stekník vzdálenı od Žatce asi deset minut autem. Rokoková stavba obklopená chmelnicemi vás okouzlí terasovitou zahradou, jež patří k nemnoha zachovalım italskım parkům u nás.

Orloj i maják

Žatec je jedním z nejstarších a nejlépe zachovanıch královskıch měst. Rozkvět zažil v šestnáctém století, kdy patřil mezi největší sídla v Čechách. Jeho slavné časy vždy souvisely s pivem a chmelem a není divu, že právě chmelařské památky patří k hlavním žateckım lákadlům.

Tak třeba chmelovı orloj je světovı unikát. Tvoří ho hodinovı kotouč s dvanácti znameními zvěrokruhu s vyobrazením chmelařského roku.

Chmelovı maják je zase rozhledna, na jejíž vrchol se dostanete buď po schodech, nebo vıtahem s 3D projekcí. Obě zajímavosti jsou součástí Chrámu chmele a piva, zábavného i poučného komplexu představujícího tradici světoznámého chmelařského regionu.

Mezi pozoruhodnosti patří i Chmelařské muzeum, největší expozice svého druhu vůbec, a naopak nejmenší chmelnička na světě, nalézající se jen na dohled od radnice.