Cestování

Máš cigáro? Nemůžu, koupil nás Disney. Co ví autor dabingu Simpsonových

Máš cigáro? Nemůžu, koupil nás Disney. Co ví autor dabingu Simpsonových

Poslední dabing žluté rodinky ze Springfieldu se nahrával loni, na premiérové řadě měli pracovat právě nyní, ale natáčení se zrušilo. „Slyšel jsem, že někde snad ojediněle dabují dál, že dezinfikují, ale já to pokládám za nezodpovědné, vždyť studiem projde denně patnáct lidí,“ připomíná Štěpán.

Slyšel dokonce o lidech, kteří přijeli z Itálie, nikomu nic neřekli a šli rovnou dabovat.

Navíc právě Simpsonovy mluví řada starších herců. „I kdybych se nakrásně rozhodl, že to riskneme, a osmdesát procent  herců by souhlasilo, stačí, aby odřekl jeden, a stojíme. Tady se nedají hlasy nahradit,“ zdůrazňuje, že třeba Dalimil Klapka je tu vıbornı, ale věkem na hraně.

Nejen Simpsonovy musel režisér odložit. „Připravoval jsem pokračování Mimoňů, už jsem měl hotové castingy, ale nakonec se premiéra posunula o rok. U cyklu Kačeří příběhy jsme už nestačili nadabovat poslední díly, naopak ještě před nouzovım stavem jsem stihl dokončit druhou řadu seriálu Babylon Berlín,“ líčí Štěpán.

Doma tak tráví čas nad úpravami Simpsonovıch, kromě podkladů, které už dostal z produkce, mu další shání překladatel seriálu. „Ten se vrátil teprve nedávno z ciziny a měl dobrodružnou cestu, nemohl se dostat z Chile, pak mu zase zrušili letenku ze Států,“ vypráví.

O premiérové řadě režisér dabingu prozradil, že obsahuje nebıvalé množství písniček, ale že v ní nadále zůstává spousta vtipu. Třeba z dialogu, která spolu vedou Patty a Selma, Štěpán cituje narážku na diktát korektnosti: „Máš cigáro? – Nemůžu, koupil nás Disney.“