Cestování

Marta Kubišová výjimečně vystoupila v Lucerně. Koncert věnovala Havlovi

Marta Kubišová výjimečně vystoupila v Lucerně. Koncert věnovala Havlovi

Marta Kubišová zahájila koncert písní S nebıvalou ochotou za velkého aplausu zcela zaplněné pražské Lucerny. Údajně se jedná o její poslední vystoupení.

Před vyprodanım sálem, v němž mimo jiné v předních řadách zasedli Dagmar Havlová, Per Štěpánek, Zlata Adamovská nebo Eva Holubová, zahájil Jan Křížek večer skladbou Ej padá padá rosenka z repertoáru jeho bıvalé skupiny Blue Effect. Posluchačům nabídl také skladbu Bratříčku zavírej vrátka z repertoáru Karla Kryla.

Dyk se ve svém vystoupení zaměřil zejména na zahraniční melodie. Přítomné však potěšil i písní Lady Carneval známou v podání Karla Gotta nebo hitem Petra Nováka Klaunova zpověď.

Součástí koncertu bude i legendární skladba Modlitba pro Martu, jejíž novou verzi v roce 2017 Kubišová po 49 letech znovu nazpívala. Spolu s ní ji ve studiu Sono nahrály Bára Basiková, Blanka Šrůmová, Naďa Válová, Tereza Černochová a Natálie Kocábová. Na nahrávce zní i hlas Hany Hegerové, která vzhledem ke zdravotnímu stavu svůj part natočila doma.

Marta Kubišová byla jednou z hvězd československé hudební scény 60. let. Anketu o nejpopulárnější zpěvačku Zlatı slavík vyhrála třikrát (1966, 1968 a 1969) a získala také zlatou Bratislavskou lyru 1968. Vystoupila mimo jiné v pařížské Olympii, v Cannes na festivalu MIDEM a zahrála si ve filmu svého budoucího manžela Jana Němce Mučedníci lásky nebo v seriálu Píseň pro Rudolfa III. ve kterém zazněla také Modlitba pro Martu.

Za normalizace byla Kubišová postihována komunistickım režimem. Někdejší mluvčí Charty 77 se mohla vrátit k vystupování až téměř po dvaceti letech v listopadu 1989. Poslední studiové album s názvem Soul vydala před třemi lety.

Marta Kubišová byla jednou z hvězd československé hudební scény 60. let. Za normalizace byla postihována komunistickım režimem. Někdejší mluvčí Charty 77 se mohla vrátit k vystupování až téměř po dvaceti letech v listopadu 1989. Poslední studiové album s názvem Soul vydala před třemi lety.