Cestování

Málokdo umí zahrát na magický nástroj těremin. Překvapil Ivan Trojan

Málokdo umí zahrát na magický nástroj těremin. Překvapil Ivan Trojan

Nástroj se ovládá pouze pohybem paží, dlaní a prstů. Tvůrci seriálu Vraždy v Midsomeru ho použili v úvodní znělce, ale zaujal i některé autory klasické hudby, včetně Bohuslava Martinů. Jeho fantazie Motıli a rajky pro těremin, hoboj, smyčcové kvarteto a klavír také zazní na čtvrtečním koncertě.

Těremin rozezvučí jedna z nejuznávanějších specialistek, Carolina Eycková z Německa. „Martinů byl jedním z prvních skladatelů, kteří pro těremin komponovali. Jeho Fantazie poprvé zazněla roku 1945 a je opravdu velmi dobře napsaná,“ pochvaluje si interpretka, která v Praze nevystupuje poprvé.

V roce 2015 tu zažila překvapení. Když totiž v Zrcadlové síni Klementina uspořádala po svém čísle krátkou přednášku, vyzvala diváky, aby si nástroj zkusili. Přihlásil se muž, kterı svımi schopnostmi všechny zaskočil. Byl to herec Ivan Trojan, jenž v Dejvickém divadle v kusu Petra Zelenky Teremin ztělesňoval ruského vynálezce. Virtuoska pak divákům přiznala, že netušila, že by někdo z nich na těremin uměl hrát.

Eycková vystoupí ještě na sobotním neformálním nokturnu v prostoru Royal na Vinohradské třídě. S klavíristou Janem Kučerou představí těremin jako nástroj na pomezí žánrů. Během tohoto koncertu, jenž začíná ve 21.30 hodin, si zájemci budou moci na magickou skříňku sami „zahrát“.