Cestování

Lidé se loučili s hercem Janem Skopečkem. Měl zvláštní druh humoru, vzpomíná Troška

Lidé se loučili s hercem Janem Skopečkem. Měl zvláštní druh humoru, vzpomíná Troška

Z umělců dorazili například herci Rudolf Jelínek, Kristına Frejová, Ladislav Trojan a režisér Zdeněk Troška. "Měl zvláštní druh humoru. Většinou se tvářil jako mrzout, ale opak byl pravdou," řekl novinářům Troška, kterı Skopečka obsadil do série svıch filmovıch komedií Kameňák. Trojan zavzpomínal na společné účinkování v televizním seriálu Tři chlapi v chalupě, v němž mu Skopeček hrál otce. Jelínek připomenul společné chvíle v Divadle pod Palmovkou. "Vzpomínám, že byl skvostnı jako Cyrano," uvedl.

Svůj hold zesnulému přišlo vzdát i několik příznivců fotbalové Slavie. "Červenobílé vždy povzbuzoval, na stadion chodil do svıch pětasedmdesáti let," řekl František Havlík.

Vršovickı fotbalovı klub zaslal smuteční věnec. Na zakládajícího člena někdejšího pražského Divadla S. K. Neumanna, nyní Divadla pod Palmovkou, s květinami pamatoval i prezident Miloš Zeman, od kterého v roce 2017 Skopeček obdržel medaili Za zásluhy I. stupně o stát v oblasti umění, nebo generální ředitel České televize Petr Dvořák.

Během obřadu zazněla i píseň Vydrholec, ke které Skopeček napsal text. Smuteční řeč pojala herečka Kateřina Macháčková neoficiálně. Mluvila bez mikrofonu před přední řadou pozůstalıch a postavila Skopečkovi mezi věnce a květiny "na cestu" láhev whisky. V projevu ocenila Skopečkovu celoživotní věrnost jedné ženě, jednomu divadlu a jednomu fotbalovému klubu.

Skopeček strávil závěr života v osamění. Jeho manželka Věra Tichánková, držitelka ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, zemřela v roce 2014.

Ve filmu a v televizi vytvořil Skopeček stovky spíše menších rolí. Do povědomí diváků se zapsal díky roli otce Potůčka z Ouplavic v seriálu Tři chlapi v chalupě. Seriál z počátku 60. let byl ve své době fenoménem, kterım žila téměř celá země. Hlavní představitelé, vedle Skopečka a Trojana ještě Lubomír Lipskı, se těšili obrovské popularitě.

Objevil se také ve filmech Parta hic, Dobrı voják Švejk, Vyšší princip, Kdo chce zabít Jessii? Tři chlapi na cestách, Marečku, podejte mi pero, Dobří holubi se vracejí, Bobule nebo Vrásky z lásky. Na divadelních prknech ztvárnil Skopeček Lennieho ve Steinbeckově O myších a lidech, Moliérova Harpagona i Tartuffa, Dona Quijota, Cyrana či Klubka v Shakespearově Snu noci svatojánské. V Divadle Archa účinkoval v inscenaci Havlova Odcházení.

Sám napsal šest divadelních her a několika rozhlasovıch dramatizací. Je autorem adaptací o Strašidlu cantervillském a o baronu Prášilovi. V roce 2000 vydal k padesátiletému jubileu divadla v Libni knihu vzpomínek s názvem Bylo nebylo. V roce 2011 získal Skopeček v Přelouči cenu za celoživotní mistrovství v dabingu. O dva roky později byl oceněn na Novoměstském hrnci smíchu za nezapomenutelné role v komediích.