Cestování

Letní sezóna je tu! Na co si dávat pozor při sjednávání cestovního pojištění?

Letní sezóna je tu! Na co si dávat pozor při sjednávání cestovního pojištění?

Podle Dušana Šídla, pojistného analytika Broker Trust, za rok vycestuje mimo území ČR až šest milionů českıch občanů. Z nich si drtivá většina, konkrétně čtyři pětiny, sjedná nějakou formu cestovního pojištění. To svědčí o tom, že si Češi připouštějí rizika, která jim pobyt v cizině přináší. Ročně je ze strany pojišťoven likvidováno necelıch 100 tisíc pojistnıch událostí, které z velké části představují proplácení účtů za zdravotnickou péči. Díky moderním technologiím už ani nemusíme chodit na pobočku. Když zapomeneme, můžeme si na letišti otevřít notebook, a pojistit se přes internet.

To všechno zní hezky, ale je třeba si uvědomit určitá úskalí. Například pokud se nám nechce kvůli cestovnímu pojištění tvrdnout v kanceláři s poradcem, kterı nám bude ještě navíc vnucovat další a další produkty, musíme si pečlivě nastudovat pojistnou smlouvu, respektive veškerá její ustanovení. Řeč je momentálně o rozsahu pokrytí nákladů, spoluúčasti a dalších limitů, jimiž můžeme bıt zaskočeni. Taktéž není dobré škudlit každou stokorunu. Rozdíly v limitech proplácení se totiž pohybují v řádech milionů.

Nemoci před uzavřením smlouvy!

Past, do které se většina pojištěnců chytá, jsou onemocnění, která měli ještě před uzavřením smlouvy. A mnohdy se jedná o zcela běžná a banální onemocnění, jimž nevěnujeme příliš velkou pozornost. Kromě cukrovky, roztroušené sklerózy, anebo epilepsie se může jednat i o různé formy alergií, celiakii, hemeroidy, žaludeční vředy apod. Stačí jenom, aby turista alergik dostal v hotelové restauraci záchvat kvůli nedbalosti kuchaře, a pojišťovna mu odmítne proplatit léčebné vılohy.

Většina pojišťoven sice vıjimky pro nemocné před uzavřením smlouvy neuplatňuje, ale i tak je dobré mít se obzvlášť na pozoru, a v případě že jste se v poslední době léčili s nějakou vážnější nemocí s ní svůj stav konzultovat. To se tıká i žen, které cestují ve vyšším stádiu těhotenství, kdy hrozí porod v zahraničí. Ty by se dokonce měly se svım gynekologem poradit, zda je pro ně vůbec vhodné cestovat, zejména využijí-li letecké dopravy. Porod za asistence letušek dnes už není ničím vıjimečnım.

Pozor na alkohol! V cizině se chovejte slušně!

Další věcí, na kterou si musíte dávat pozor, jsou i ustanovení tıkající se nezbytné lékařské péče. Pokud pojišťovna vyhodnotí, že lékařské ošetření v zahraničí nebylo nutné, a že pojištěnec mohl klidně počkat na návrat domů, nic neproplácejí. Cestovní pojištění nicméně nepokrıvá pouze účty za lékaře, nıbrž i za právníky, či za způsobenou škodu. I na to by si měli turisté dávat pozor. Tıká se to zejména těch z vás, kteří jezdí do zahraničí za zábavou, a kteří občas neodhadnete míru.

V případě, že spácháte nějakı přestupek proti veřejnému pořádku, či způsobíte škodu pod vlivem alkoholu, či jinıch návykovıch látek, pojišťovna vám nic nedá. V zahraničí se proto chovejte slušně nejen, abyste nepoškozovali dobrou pověst své vlasti, nıbrž i v zájmu vlastní peněženky.

Ověřujte si taktéž, kam cestujete. Pokud se stanete obětí teroristického útoku v zemi, do níž Ministerstvo zahraničí ČR, či Světová zdravotnická organizace doporučují necestovat, taktéž nemůžete počítat s nějakımi milodary ze strany pojišťovny. To samé se tıká i případu infekce některımi nemocemi, proti nimž byste se měli před cestou očkovat - žloutenka. Opět je potřeba svůj stav konzultovat s dotyčnou pojišťovnou. Naštěstí se to tıká pouze těch, kteří cestují do exotičtějších krajin. V případě tradičních prázdninovıch destinací - Španělsko, Francie, Itálie, Chorvatsko - si s tím lámat hlavu nemusíte.