Cestování

Letní Letná Light. I odlehčená verze festivalu přiveze zahraniční akrobaty

Letní Letná Light. I odlehčená verze festivalu přiveze zahraniční akrobaty

Nabídne světovou premiéru francouzského souboru Galapiat Cirque, neopakovatelné spojení dvou předních tuzemskıch souborů nebo dokument Provazochodkyně nad Prahou, kterı připomene loňskı festivalovı zážitek. Novinářům to dnes řekli pořadatelé festivalu.

Vinou protikoronavirovıch omezení se musela část programu Letní Letné přesunout na příští rok. V reakci na současné uvolňování situace se ale organizátoři rozhodli, že festival dopřejí divákům i letos. Festival zahájí představení od španělského souboru Voalá. Pořadatelé slibují, že jeho inscenace naučí i přihlížející s nohama pevně na zemi „umění létat“. Muzikál pomocí vzdušné akrobacie vytváří vizuální obrazy, které dokáží člověka povznést nejkrásnějšími emocemi, uvádějí.

Ředitel a zakladatel festivalu Letní Letná Jiří Turek (5. srpna 2019)
Záběr ze slavnostního zahájení 15. Letní Letné, které neslo název  De Nova Stella (15. sprna 2018)
Světoznámá provazochodkyně Tatiana-Mosio Bongonga úspěšně přešla přes Vltavu od pražské budovy právnické fakulty do Letenskıch sadů. (14. srpna 2019)
20 fotografií

Další zahraniční ansámbl - Galapiat Cirque z Francie - se na Letní Letnou vrací po osmi letech, a rovnou se světovou premiérou. Tuzemské publikum jako první uvidí novinku L’ane et la carrote, tedy Osel a mrkev. „Pomocí série čísel jeden muž vypráví svůj příběh cirkusového umělce. Díky svému věrnému pomocníkovi si uvědomí, že když chce člověk změnit svět, musí začít sám u sebe,“ uvedl ředitel festivalu Jiří Turek.

Premiéra dokumentu Provazochodkyně nad Prahou bude připomínkou nevídaného zahájení loňského ročníku, kdy na 350 metrů dlouhém laně nad Vltavou prošla ve vıšce 35 metrů provazochodkyně Tatiana-Mosio Bongongaová.

V programu letenského festivalu nebude chybět ani to nejlepší z české novocirkusové scény. Oceňovaná Losers Cirque Company předvede své první představení The Loser(s), od kterého se odvíjela všechna další tvorba souboru. Cirk La Putyka chystá inscenaci Kaleidoscope, kterou sestavoval během koronavirové pandemie. Jako v kaleidoskopu se v ní střídají šílené skoky na obřím teeterboardu, tedy zařízení podobném trampolíně, ale s dřevěnou odrazovou plochou, skupinové taneční choreografie, závěsná akrobacie i lety na trampolíně.

Losers Cirque Company a Cirk La Putyka navíc pro návštěvníky chystají překvapení v podobě společné improvizace, která bude k vidění poprvé a naposledy právě jen na Letní Letné Light.

Festival i v odlehčené verzi myslí i na dětské diváky, letos jim dopřeje místo jedné rovnou dvě scény, které denně nabídnou několik představení. Doprovodnı program zahrnuje i Open air žonglérskou show.