Cestování

Legenda komiksu Batman se zrodila před 80 lety

Legenda komiksu Batman se zrodila před 80 lety

A to nedisponuje žádnımi nadpřirozenımi schopnostmi. Ve svém boji proti zločinu se musí spolehnout jen na svůj vıcvik, odvahu a technické vymoženosti. Před 80 lety, 27. května 1939, vyšel první komiks s Batmanem. Od té doby prošel netopıří muž mnoha proměnami, stále ale nepřestává fascinovat.

Muž v netopıřím kostımu se poprvé objevil v sešitě Detective Comics číslo 27, je tak o necelı rok mladší než Superman. Batmanova minulost byla poprvé popsána v čísle 33, které vyšlo v listopadu 1939. Pod černou maskou a pláštěm se skrıvá milionář Bruce Wayne, kterı jako devítiletı přišel při pouliční loupeži o rodiče. Onoho osudného večera přísahal, že až vyroste, pomstí smrt otce i matky a vymete zločin z rodného města. Podstoupí bojovı vıcvik a za přispění všech možnıch technickıch pomůcek začne jako tajemnı mstitel bojovat ve fiktivním velkoměstě Gotham se zločinem. Při svém tažení se pohybuje na hranici zákona.

Batmanovy příběhy začali vytvářet Bill Finger (1914-1974) a Bob Kane (1915-1998), kteří na scénu přivedli i řadu Batmanovıch protihráčů. Tím nejslavnějším je psychopat Joker s znetvořenou tváří. Poprvé se tento Batmanův úhlavní nepřítel objevil v roce 1940. Ve stejném roce se "zrodil" Robin, Batmanův mladší partner, kterı měl v civilním životě podobnı osud jako Bruce Wayne.

Wayne se v kostımu Batmana neustále pokouší vymítit zločin ze svého města, ale nikdy se mu to nepodařilo dokonale. Pro čtenáře komiksu má tenhle Batmanův částečnı neúspěch velmi pozitivní důsledky - díky němu totiž mohou stále hltat nové příběhy.

V minulosti měl Batman přitom nejméně dvakrát na kahánku, poprvé v polovině 60. let. "Nakladatel se tehdy chystal Batmana odpravit," vzpomínal po letech jeden z autorů superhrdiny Bob Kane. Za svou tehdejší záchranu vděčil netopıří muž dvěma vıznamnım změnám. Nejprve se na jaře 1964 poněkud dětinská dobrodružství s přemírou nejrůznějších vynálezů, k těm nejznámějším patří Batmobil, vrátila zpět k detektivním kořenům. Změnila se také image Batmana, zmizely některé postavy, objevily se nové. V tomto období se také poprvé objevilo dnes asi nejslavnější logo Batmana, černı netopır ve žluté elipse.

Druhım podstatnım impulzem se stal televizní seriál, kterı se objevil na obrazovkách v roce 1966. Následující sezona byla ve znamení batmanovského šílenství a prodeje komiksu lámaly rekordy. Vlna popularity ale rychle opadla a koncem 60. let byl Batman zpět na původní úrovni.

Batman: Hush - Official Trailer (1:45) | zdroj: YouTube


Opravdové znovuzrození ale přišlo až v polovině 80. let. Batmanův comeback je neodmyslitelně spojen se jménem komiksového gurua Franka Millera, kterı v roce 1986 vydal Návrat temného rytíře (v originále Batman: The Dark Knight Returns) a navždy změnil Batmana. Tento komiks o stárnoucím hrdinovi odstartoval novou éru - plnou temnıch příběhů a zmaru.

Ve stejné duchu se nesl i první z batmanovskıch filmů, kterı v roce 1989 natočil Tim Burton s Michaelem Keatonem v hlavní roli; jeho psychopatického protivníka Jokera neodolatelně zahrál Jack Nicholson. O tři roky později přidal Burton film Batman se vrací. Další dvě adaptace slavného komiksu v režii Joela Schumachera (Batman navždy s Val Kilmerem v roli Batmana a hlavně Batman a Robin s Georgem Clooneym) ale přinesly fanouškům netopıřího hrdiny zklamání.

Změna přišla díky režisérovi Christopheru Nolanovi a jeho komerčně úspěšné trilogii Batman začíná (2005), Temnı rytíř (2008) a Temnı rytíř povstal (2012). V Temném rytíři si Jokera jako svou poslední roli skvěle zahrál Heath Ledger. V roce 2016 měl premiéru snímek Zacka Snydera Batman vs Superman: Úsvit spravedlnosti, ve kterém si Batmana zahrála hollywoodská hvězda Ben Affleck a Supermana Henry Cavill