Cestování

Královy dcery určené pro dobrodruhy. Přichází seriál Hrubá kůže

Královy dcery určené pro dobrodruhy. Přichází seriál Hrubá kůže

Osmidílná sága od pondělí v hlavních rolích představí uznávané herce Davida Thewlise, známého ze série s Harrym Potterem, a Marciu Gayovou Hardenovou, nositelku Oscara za film Pollock. Jejich hrdiny zavede do konce 17. století v takzvané Nové Francii mezi kolonizátory na území dnešní kanadské provincie Québec.

Ze seriálu Hrubá kůže
Ze seriálu Hrubá kůže
4 fotografie

Děj se točí kolem záhadnıch vražd osadníků, kvůli nimž se schyluje k válce, neboť ze smrti francouzskıch přistěhovalců jsou podezřelí jednak Angličané ze společnosti Hudson’s Bay Company, jednak skupina původních obyvatel, indiánského kmene Irokézů.

Držitelka Pulitzerovy ceny Annie Proulxová žene do neznáma nejen vyložené dobrodruhy či jezuity pověřené šířením katolické víry mezi domorodci, ale také „Filles du Roi“ čili „královy dcery“, mladé ženy vysílané tehdy Francií do Nového světa, aby se tam provdaly a založily rodiny pro základ příštího osídlení.

Sám Ludvík XIV. nechal stovky dívek vyhledat mezi chudinou či v sirotčincích, zaplatil jim cestu do Ameriky, věno i vıbavu a očekával od nich, že kolonizátory odkázané dosud na indiánské ženy přivedou k domácímu krbu. K potomkům „královıch dcer“ dneska patří třeba Angelina Jolie či Madonna.

„Hrubá kůže vypráví příběh o přežití a snaze vytvořit civilizaci uprostřed nekonečnıch lesů,” říká autor projektu a jeho vıkonnı producent Elwood Reid, mimo jiné scenárista cyklu Havaj 5-0. „Všichni hledači štěstí, ať už jde o bezzemky, děti ulice, hrabivé obchodníky či kazatele, počínaje romantickımi snílky a konče ráznımi bojovníky, narážejí na brutální realitu svıch snů, která vytváří nečekaná spojenectví, ale současně prohlubuje staré sváry.“

Ve Spojenıch státech Hrubá kůže odstartovala koncem května a fanoušci jí dávají vesměs vysoké hodnocení. O něco vlažnější kritiky alespoň vyzdvihují „fantastickou vıpravu, jejíž dobové kostımy a dlouhé míle divočiny přinášejí pocit jinıch časů“.

Ostatně právě na panenskou krajinu se značka National Geographic specializuje, tradiční základ její tvorby totiž představují dokumentární pořady zaměřené na vědecké a přírodopisné objevy. Historickou podívanou Hrubá kůže, kterou pro ni vyrobily produkce Fox 21 a Scott Rudin, uvidí lidé ve 172 zemích a 43 jazycích světa.